VIDEO/ Dy kartona të kuq dhe tension për një gol, Barcelona mposht në transfertë Atl. Madridin dhe shkëputet në krye të La Ligës

Festa e Barcelonës

Barcelona fitoi 0-1 në transfertë me Atletico Madrid për javën e 16-të në La Liga. Ndeshja u vendos nga goli i Dembele në minutën e 22 të ndeshjes, me katalanasit që patën edhe raste të tjera shënimi. Pjesa e parë dhe gjithë ndeshja u mbyll me këtë rezultat, teksa fundi i takimit solli tension.

Savic për vendasit dhe Torres te katalanasit dolën me karton të kuq në minutën e dytë shtesë, kjo për shkak të një përplasjeje mes tyre. Edhe pse tetë minuta shtesë, djemtë e Simeones nuk ia dolën të barazonin duelin.

Barcelona përfiton kështu nga humbja e Real Madrid dhe merr kreun e La Liga me 41 pikë, tre më shumë se Galaktikët. Me 27 pikë Atletico Madrid mban vendin e pestë.