VIDEO/ Erdogan takohet me presidenten greke: Kjo vizitë do të jetë fillimi i një epoke të re në marrëdhëniet Greqi-Turqi

VIDEO/ Erdogan takohet me presidenten greke: Kjo vizitë do të jetë fillimi i një epoke të re në marrëdhëniet Greqi-Turqi

Foto nga takimi Erdona-Katerina Sakellaropoulou në Athinë

Erdogan ka mbërritur në Greqi, ku është takuar fillimisht me presidenten greke Katerina Sakellaropoulou. Në një deklaratë të shkurtër, ai tha se priste që ky takim të shërbente si fillimi i një epoke në marrëdhëniet mes dy vendeve.

“Besoj se ky samit do të jetë fillimi i një epoke të re në marrëdhëniet Greqi-Turqi. Ministrat e dy vendeve do të kenë takime konstruktive. Ne do të diskutojmë se çfarë hapash mund të ndërmarrim për të gjitha çështjet. Janë bërë përgatitjet nga ministrat. Besoj se do të jetë më mirë për të ardhmen e të dyja palëve të bisedojnë duke e parë gotën gjysmë të mbushur”, tha Erdogan.

Nga ata tjetër, presidentja greke tha se sot më shumë se kurrë të dy vendet duhet të punojnë së bashku, raporton media greke.

“Karakteristikë e përbashkët e popujve tanë është njerëzimi, siç u pa në fatkeqësitë e fundit dhe ky konstatim është një bazë e fortë për krijimin e një klime për të shmangur tensionet në marrëdhëniet tona. Është më e nevojshme se kurrë që Greqia dhe Turqia të punojnë së bashku për paqen dhe sigurinë”, theksoi ajo.

 


Lajmi kryesor:

'Greqia dhe Turqia duhet të jetojnë në paqe', Erdogan e Mitsotakis takim kokë më kokë në Athinë! S'gjejnë dakordësi për Qipron: Dialogu të rifillojë aty ku u la në 2017


S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Sërish nën arrest ish-informatori i FBI-së që akuzohet se gënjeu për çështjen Biden

Sërish nën arrest ish-informatori i FBI-së që akuzohet se gënjeu për çështjen Biden