'Greqia dhe Turqia duhet të jetojnë në paqe', Erdogan e Mitsotakis takim kokë më kokë në Athinë! S'gjejnë dakordësi për Qipron: Dialogu të rifillojë aty ku u la në 2017

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan mbërriti të enjten (7 Dhjetor) në Athinë, Greqi për të hapur një kapitull të ri dhe për të ndjekur momentin pozitiv midis dy fqinjëve pas vitesh tensioni. Ai u takua edhe me Kryeministrin grek, Kyriakos Mitsotakis, takimi i tretë në më pak se 6 muaj.

Kyriakos Mitsotakis dhe Recep Tayyip Erdogan dhanë deklarata të përbashkëta pas takimit privat. Duke përshkruar kontekstin e sfidave në rajon, Mitsotakis theksoi se “është jashtëzakonisht e rëndësishme që muajt e fundit të dy vendet po ecin në një rrugë më të qetë. 

Të dy vendet duhet të jetojnë në paqe, të diskutojnë me ndershmëri dallimet e tyre dhe të gjejnë zgjidhje”. Duke kujtuar hapat e ndërmarrë që nga takimi i dy liderëve në Vilnius, Mitsotakis foli për një klimë produktive, raportojnë mediat greke.

“Takohemi për të tretën herë në gjashtë muajt e fundit. Greqia dhe Turqia duhet të jetojnë në paqe. Të artikulojnë dallimet e tyre dhe të kërkojnë zgjidhje. Dhe nëse këto nuk kalohen, nuk duhet të prodhojnë tensione dhe kriza. Në këtë drejtim, ne ramë dakord të kapim fillin dhe të kërkojmë mënyra bashkëpunimi. Udhërrëfyesi që kemi miratuar përfshin tre nivele, dialogun politik, agjendën pozitive dhe memorandumin e mirëkuptimit. Ne vetë jemi këtu për herë të tretë në gjashtë muaj. Sot në Këshillin e Lartë po vlerësojmë sërish përpjekjet tona të përbashkëta, të cilat sollën marrëveshje të përmirësuara në shumë nivele”, tha Mitsotakis duke kujtuar hapat që janë bërë në nivelin e tregtisë, arsimit, marrëdhënieve ekonomike.

Në lidhje me çështjen e Qipros, Kyriakos Mitsotakis tha, “ne gjithashtu nuk pajtohemi për çështjen e Qipros. Për ne e them qartë, për ne nuk ka zgjidhje tjetër përveç zbatimit të vendimeve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Dialogu duhet të rifillojë nga ku e la në vitin 2017. Vetëm përmes tij mund të ketë përparim thelbësor”.

Kam ndërmend të vizitoj Ankaranë në pranverë. E mbyll me mendimin se gjeografia dhe historia na kanë urdhëruar të jetojmë në të njëjtën lagje. Rrethanat shpesh sjellin njërën kundër tjetrës. Por ndjej një borxh historik për t'i sjellë shtetet krah për krah, siç janë edhe kufijtë tanë. Sot duhet të ndërtojmë një të nesërme paqeje, progresi dhe bashkëpunimi, duke treguar përgjegjësi dhe realizëm, për të parë nga e ardhmja”.

“Greqia dhe Turqia duhet të jetojnë në paqe, të gjejnë zgjidhje [për problemet e tyre] dhe ato që nuk mund të zgjidhen, nuk duhet të çojnë në kriza. Ndjej një borxh historik për t'i afruar të dy vendet”, tha Mitsotakis në komentet për shtypin pas takimit të gjerë, i cili zgjati rreth një orë e gjysmë.

Nga ana e tij, Tajip Erdogan tha se “Greqinë e kam vizituar për herë të fundit pas gjashtë vitesh. Me rastin e Këshillit të 5-të të Lartë të Bashkëpunimit, jam i lumtur që jam në Athinë. Falenderoj kryeministrin dhe autoritetet për mikpritjen. Besoj se pas shtatë vitesh fakti që po organizojmë Këshillin e Lartë është shenjë e vullnetit të mirë”.

"Ndjej kënaqësi të madhe që jam sërish në Athinë. Dëshiroj të falënderoj kryeministrin për mirëseardhjen. Ne duam të promovojmë marrëdhënien pozitive që ekziston. Besoj se mund ta mbajmë këtë takim një herë në vit. Ne ramë dakord të rrisim tregtinë dypalëshe në 10 miliardë. Dëshira jonë është të zgjidhim problemet e përbashkëta. Komuniteti rom në Turqi janë blloqe ndërtuese të pasurisë sonë kulturore. Në fillim thamë që nuk e miratojmë sulmin ndaj civilëve në Gaza. Ne jemi shtete fqinje që ndajmë të njëjtin det, është krejt e natyrshme që ka probleme mes dy vendeve, e lëre më dy vëllezërve. Ne duam ta bëjmë Egje një det paqeje. Nuk ka asnjë problem aq të madh sa të mos zgjidhet. ,Jemi të kënaqur që ka një perceptim të tillë", tha Erdogan, raporton Protothema.

Dhe shtoi se, “takimet me Sakelaropoulou dhe Mitsotakis ishin shumë të frytshme, me synim zhvillimin e bashkëpunimit mes dy vendeve. Ne ramë dakord që të vazhdojmë komunikimet, gjë që është shumë e rëndësishme dhe gjatë kësaj kohe mekanizmi i Këshillit të Lartë, bazuar në këtë bashkëpunim, do të ketë një kontribut shumë të madh. Marrëdhëniet miqësore dhe fqinjësia e mirë, me deklaratën e Athinës, ne tregojmë vullnetin tonë në nivelin më të lartë”.

“Pas takimit tonë ne besojmë se vëllimi i tregtisë sonë dypalëshe do të dyfishohet nga pesë në dhjetë miliardë. Projektet si ndërtimi i një ure të dytë kufitare do të jenë shumë të dobishme. Në çështjen e mosmarrëveshjeve tona në Mesdheut, ne ramë dakord të vazhdojmë konsultimet. Dialogu, fqinjësia e mirë dhe e drejta ndërkombëtare do të na ndihmojnë të vazhdojmë përpjekjet tona”, tha Erdogan.

Në lidhje me çështjen e Qipros, Kyriakos Mitsotakis tha, se “ne gjithashtu nuk pajtohemi për çështjen e Qipros. Për ne e them qartë, për ne nuk ka zgjidhje tjetër përveç zbatimit të vendimeve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Dialogu duhet të rifillojë nga ku e la në vitin 2017. Vetëm përmes tij mund të ketë përparim thelbësor”.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:05
Pas takimit privat dy liderët japin deklaratat e përbashkëta! Mitsotakis: Nuk jemi dakord për çështjen e Qipros, dialogu duhet të rifillojë nga ku e la në 2017

1701950727_mit.jpg

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis dhe Presidenti turk,  Recep Tayyip Erdogan, po japin tashmë deklarata të përbashkëta pas takimit privat. 

Duke përshkruar kontekstin e sfidave në rajon, Mitsotakis theksoi se “është jashtëzakonisht e rëndësishme që muajt e fundit të dy vendet po ecin në një rrugë më të qetë. Të dy vendet duhet të jetojnë në paqe, të diskutojnë me ndershmëri dallimet e tyre dhe të gjejnë zgjidhje”. 

Duke kujtuar hapat e ndërmarrë që nga takimi i dy liderëve në Vilnius, Mitsotakis foli edhe për një klimë produktive.

 “Takohemi për të tretën herë në gjashtë muajt e fundit”, duke kujtuar hapat që janë bërë në nivelin e tregtisë, arsimit, marrëdhënieve ekonomike, raportojnë mediat greke.

Kyriakos Mitsotakis tha gjithashu: “Greqia dhe Turqia duhet të jetojnë në paqe. Të artikulojnë dallimet e tyre dhe të kërkojnë zgjidhje. Dhe nëse këto nuk kalohen, nuk duhet të prodhojnë tensione dhe kriza. Në këtë drejtim, ne ramë dakord të kapim fillin dhe të kërkojmë mënyra bashkëpunimi. Udhërrëfyesi që kemi miratuar përfshin tre nivele, dialogun politik, agjendën pozitive dhe memorandumin e mirëkuptimit. Ne vetë jemi këtu për herë të tretë në gjashtë muaj. Sot në Këshillin e Lartë po vlerësojmë sërish përpjekjet tona të përbashkëta, të cilat sollën marrëveshje të përmirësuara në shumë nivele”.

Në lidhje me çështjen e Qipros, Kyriakos Mitsotakis tha, se “ne gjithashtu nuk pajtohemi për çështjen e Qipros. Për ne e them qartë, për ne nuk ka zgjidhje tjetër përveç zbatimit të vendimeve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Dialogu duhet të rifillojë nga ku e la në vitin 2017. Vetëm përmes tij mund të ketë përparim thelbësor”.

Ora 11:12
VIDEO/ Erdogan takohet me presidenten greke: Kjo vizitë do të jetë fillimi i një epoke të re në marrëdhëniet Greqi-Turqi

Erdogan ka mbërritur në Greqi, ku është takuar fillimisht me presidenten greke Katerina Sakellaropoulou. Në një deklaratë të shkurtër, ai tha se priste që ky takim të shërbente si fillimi i një epoke në marrëdhëniet mes dy vendeve.

“Besoj se ky samit do të jetë fillimi i një epoke të re në marrëdhëniet Greqi-Turqi. Ministrat e dy vendeve do të kenë takime konstruktive. Ne do të diskutojmë se çfarë hapash mund të ndërmarrim për të gjitha çështjet. Janë bërë përgatitjet nga ministrat. Besoj se do të jetë më mirë për të ardhmen e të dyja palëve të bisedojnë duke e parë gotën gjysmë të mbushur”, tha Erdogan.

Nga ata tjetër, presidentja greke tha se sot më shumë se kurrë të dy vendet duhet të punojnë së bashku, raporton media greke.

“Karakteristikë e përbashkët e popujve tanë është njerëzimi, siç u pa në fatkeqësitë e fundit dhe ky konstatim është një bazë e fortë për krijimin e një klime për të shmangur tensionet në marrëdhëniet tona. Është më e nevojshme se kurrë që Greqia dhe Turqia të punojnë së bashku për paqen dhe sigurinë”, theksoi ajo.

 

S.S/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Sokoli: 07/12/2023 17:00

  Shtrojani tapetin e kuqe se pavarsine ja u dhane shqiptaret dhe flamurin e shtetin ja dha turqia ne kuris te shqiptarve

  Përgjigju
 • Lajm i mire: 07/12/2023 16:57

  Paqja mes grekeve dhe turqise eshte nje superlajm per paqe dhe qetesi ne Balkan dhe Europen jugore , diplomacia greke shume e avancuar bravo u qofte ! Turqia mesa duket do te jete aleati i dekadave te ardhshme per greket pas krisjes me britaniket tani Franca dhe Turqia duhet te jene nje faktor paqe ne mesdhe dhe jug Europe ‘! Bravo diplomacia greke per paqe dhe bashkpunim tregon qe greku eshte nje popull i mencur dhe i avancuar

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Vranë të atin dhe e varrosën në kasolle se donte të fejonte vajzën pa dëshirë, 3 fëmijët e familjes Meta dalin sot para gjykatës së Durrësit

Vranë të atin dhe e varrosën në kasolle se donte të fejonte vajzën pa dëshirë, 3 fëmijët e familjes Meta dalin sot para gjykatës së Durrësit