VIDEO/ Gola, kartona dhe përleshje mes tifozëve! Tirana 1-1 Partizani, bardheblutë 14 muaj pa fitore në derbi! Forcat Speciale në tribuna

Tirana 1-1 Partizani

Tirana dhe Partizani barazuan 1-1 në derbin e 172 të kryeqytetit. Për javën e 15-të të Superligës në futboll, sfida e zhvilluar mbrëmjen e së dielës në "Air Albania" i kishte të gjitha. Tension nga tribuna, përplasje në fushë, gola, raste dhe kartona.

Sfida nisi me tetë minuta vonesë dhe për këtë u kujdesën tifozeritë, që ndezën një arsenal të vërtetë flakadanësh, me tymin që u bë pengesë për fillimin normal të sfidës. Pas fërshëllimës së parë, Tirana kontrolloi lojën dhe pati disa raste.

Ishte Florent Hasani që në minutën e 28-të kaloi bardheblutë në epërsi, duke dërguar pjesën bardheblu të stadiumit në festë. Më pas, në minutat 32 dhe 34 kishte tension, me tifozët që u bënë protagonistë duke hedhur sende të forta në fushë.

Të lënduar mbetën Najdovski dhe Qirko, teksa arbitri Juxhin Xhaja ftoi dy kapitenët për të folur me ultrasit, duke dhënë sinjalin se nëse situata vijonte do detyrohet të ndërpriste sfidën. Pas vijimit të lojës dhe me shtatë minuta shtesë, pjesa e parë u mbyll 1-0 për bardheblutë.

Fraksioni i dytë nisi me grintë, teksa sërish bardheblutë e filluan mirë. Latifi humbi një rast të pabesueshëm te Tirana. Në vijimin e lojës dhe konkretisht në të 69 minutë Doka dhe Rrapaj u përplasën mes tyre, me sherrin që përfshiu kampet. Vetëm të verdhë për dy lojtarët.

Duhej minuta e 80-të që i sapofuturi Albers Keko të vendoste ekuilibrat për 1-1 me një goditje fluturimthi. Më pas Përgjoni gaboi te Tirana, ndërsa e gjithë ndeshja u mbyll 1-1. Tirana ka 14 muaj pa sukses në derbi dhe fitorja e fundit ishte në 2 tetorin e 2022 me dopietën e Xhixhës. Ndërkohë Partizani ka tre barazime radhazi në kampionat. Në fundin e javës së 15-të është Egnatia me 33 pikë që kryeson, ndjekur nga Partizani me 29 pikë (një ndeshje më pak) dhe Tirana me 22 pikë.

Pas fërshëllimës së Juxhin Xhajës në tribuna ka nisur një duel tjetër, me tifozët e dy kampeve që janë përplasur mes tyre. Edhe pse në distancë, duhej ndërhyrja e Forcave Speciale që situata të qetësohej. Nga pamjet e Report Tv duket se janë shumë stola të thyer, ndërsa tifozët sulmojnë palën kundërshtare me sende të forta. Ndërkohë që në tribuna duken edhe flakët.

GOLAT/ S'ka fitues në derbi, Tirana dhe Partizani barazojnë 1-1 mes tensionit e përleshjeve! Dinamo 'fundos' Laçin, Kukësi e Teuta ndahen në paqe

×

Shpërthimi në banesën e gjyqtarit të Gjykatës së Shkodrës, reagon KLGJ: Dënojmë këtë akt kriminal, të zbardhet ngjarja