VIDEO/ Kosovë, Peja nën pushtetin e ujit! Rrugët kthehen në lumenj! Nëna dhe djali 5 vjeç humbin jetën

VIDEO/ Kosovë, Peja nën pushtetin e ujit! Rrugët kthehen në lumenj! Nëna dhe djali 5 vjeç humbin jetën

Uji merr para makinat në Pejë (24 qershor 2023)

Moti i keq me stuhi dhe shi të rrëmbyeshëm kanë shkaktuar një situatë tepër të vështirë mbrëmjen e së shtunës në qytetin e Pejës në Kosovë.

Uji i rrëmbyeshëm ka vëshuar nëpër rrugët e qytetit.Video të publikuara në rrjete sociale tregojnë që në disa raste uji ka marrë para edhe makina ndërsa ka dëmtuar dyqane edhe banesa 

Një grua dhe fëmija i saj 5 vjeç kanë humbur jetën në lagjen "Asllan Çeshme".

 “Drejtoria Rajonale e Policisë Pejё, njofton se me datё24.06.2023 si pasojё e vërshimeve nё qytetin e Pejёs, nё lagjen “Asllan qeshme” njё fёmijё ka humbur jetën ndërsa nëna e tij ёshtё e zhdukur. Pas kërkimeve nga njësitet Policore rreth orё 01:20, tё datës 25.06.2023, ёshtё gjetur personi i zhdukur femër , vdekjen e viktimës e ka konstatuar ekipi mjekësor”, thuhet në komunikatë.

Ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj përmes një postimi në facebook thotë se njësitë e kërkim-shpëtimit tashmë janë nisur për në qytetin e Pejës ku e cilësoi gjëndjen të rëndë

"Njësitë tona të kërkim-shpëtimit tashmë janë nisur për në qytetin e Pejës, do të jenë aty ku ka nevojë për t'iu dalur në ndihmë në këtë gjendje të rëndë. Me të gjitha kapacitetet tona jemi në dispozicion për të tejkaluar këtë situatë" shkruan Mehaj në facebook.

Më përpara drejtori mjekësor në Spitalin e Pejës, Besnik Ibraj,deklaroi se dhe 2 persona janë në spital në trajtim intensiv.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 02:26
Përmbytet Peja, kryetari i komunës: Situata është e rëndë! Kërkon ndihmë

1687648627_pejaepermbytur.jpg

Kryetari i komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri e quajti të rëndë situatën në qytetin e tij i cili mbrëmjen e sotme u përfshi nga reshje të dendura shiu që shkaktuan vërshime të mëdha të ujit nëpër rrugët e qytetit.

Nëna dhe fëmija i saj 5 vjeç ka humbur jetën deri tani, ndërsa dëmet pritet të jenë të mëdha.

Përmes një postimi në facebook ai kërkon ndihmë. 

"Jam shumë i tronditur për rastin tragjik që ka ndodhur sonte në Pejë si pasojë e vërshimeve, ku ka pasur edhe humbje jete të çmuara! Kjo është një situatë e rëndë dhe e hidhur për qytetin tonë.

Gjatë kësaj kohe të vështirë, shpreh ngushëllimet dhe solidaritetin tim të plotë. Shpresoj të kenë forcë për ta kaluar këtë situatë.

Ndihma në kohë të vështira është thelbësore. Ekipet tona janë në terren dhe po e vëzhgojnë situatën e shkaktuar nga vërshimet" shkruan Muhaxheri.

 

Ora 02:00
Peja nën pushtetin e ujit, njësitë e kërkim-shpëtimit nisen drejt qytetit! Ministri i Mbrojtjes: Gjendja e rëndë

1687651450_3474086637650833956229233153313319240352894n.jpg

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj përmes një postimi në facebook thotë se njësitë e kërkim-shpëtimit tashmë janë nisur për në qytetin e Pejës.

Media lokale ka konfirmuar vdekjen e një gruaje dhe fëmijës së saj 5 vjeç, ndërkohë 2 janë në spital.

"Njësitë tona të kërkim-shpëtimit tashmë janë nisur për në qytetin e Pejës, do të jenë aty ku ka nevojë për t'iu dalur në ndihmë në këtë gjendje të rëndë. Me të gjitha kapacitetet tona jemi në dispozicion për të tejkaluar këtë situatë" shkruan Mehaj në facebook.

 

 

Ora 01:31
VIDEO/ Pejë, rrugët kthehen në lumenj! Shoferi shpëton duke dalë nga dritarja e veturës, të tjerët presin sipër makinës

1687650234_pee.jpg

PEJE - Moti i keq me stuhi dhe shi të rrëmbyeshëm kanë shkaktuar një situatë tepër të vështirë mbrëmjen e sotme në qytetin e Pejës në Kosovë.

Uji ka vërshuar me shpejtësi nëpër rrugët e qytetit. Në videot që qarkullojnë nëpër rrjet duket një person i cili detyrohet të dalë nga dritarja e makinës pasi dera e saj ishte e pamundur të hapej për shkak të presionit të ujit.

Madje ai me shumë vështirësi arrin të largohet nga makina për të shkuar në një vend të sigurtë. Në një video tjetër dy qytetarë kanë hipur mbi makinë pasi e kanë të pamundur të kalojnë për shkak të vërshimit të ujrave.

Nuk dihet ende dëmet e shkaktuara, por nga shumë video në rrjetet sociale duket që uji ka depërtuar edhe nëpër dyqane.


 

S.G/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Faik: 25/06/2023 02:18

    NGUSHÉLLIME pèr Viktimat e Pérmbytjeve ! I béj thirrje SHTETIT SHQIPTAR tè dérgoj URGJENTISHT USHTRINÉ , dhe tè NDIHMOJNÉ QYTETARÉT SHQIPTATÉ té KOSOVÉS menjéherè

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!