VIDEO/ Lutja e Mëngjesit në Parlamentin Evropian lexohet në gjuhën shqipe nga prifti shqiptar

VIDEO/ Lutja e Mëngjesit në Parlamentin Evropian lexohet në gjuhën shqipe nga prifti shqiptar

Lutja e Mëngjesit është një traditë prej 26 vitesh në Parlamentin Evropian.

Në përvjetorin e 26-të saj, ky ritual u udhëhoq nga një prift shqiptar i quajtur Don Kastriot Idriz Gjoni, përgjegjës i bashkësisë Katolike Shqiptare në Belgjikë.

Çfarë vlen për t'u theksuar është fakti se lutja u lexua në gjuhën shqipe.

Ceremonia e organizuar nga eurodeputetët Lukas Mandl dhe Catharina Rinzema, u mbajt në ambientet e Parlamentit Evropian dhe mblodhi qindra deputetë anembanë botës, prijës fetarë, e personalitete të ndryshme të artit, kulturës e shkencës.

Prifti shqiptar shfrytëzoi rastin për të theksuar thirrjen e tij ndaj Evropës dhe mbarë botës që “Hyji t’ua drejtoj mendjen dhe zemrën sipas vullnetit të tij, për ti kërkuar shtigjet e guximshme drejt paqes së vërtetë, në mënyrë që përparimi i kombeve, liria, besimi, respektimi i emigrantëve dhe kujdesi ndaj tokës të jenë fokusi ynë kolektiv dhe i ftoi të gjithë pjesëmarrësit që lutjen drejtuar Atit, të bëjnë në gjuhën e tyre amtare.”

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

'Ka oferta shumë serioze për të', Rey Manaj i përgjigjet Sivassporit: Ky vend më rriti vlerën

'Ka oferta shumë serioze për të', Rey Manaj i përgjigjet Sivassporit: Ky vend më rriti vlerën