VIDEO/ Me foton e Mahsa Aminit në duar protestoi kundër presidentit iranian, ambasadori izraelit: Nuk do të pranoj hipokrizinë e OKB-së

Përfaqësuesi i Izraelit në aleancën më të madhe botërore, Gilad Erdan, është nxjerrë jashtë sallës gjatë mbledhjes dhe është arrestuar nga shërbimet e selisë së OKB-së pasi protestoi gjatë fjalimit të presidentit iranian, Ebrahim Raisi në Asamblenë e Përgjithshme të OKB.

Erdan u ngrit nga ulësja e tij gjatë fjalës së presidentit të Iranit dhe iu afrua foltores me një foto në dorë ku shfaqej Mahsa Amini, gruaja iraniane e cila ndërroi jetë në paraburgimin e policisë në Iran, duke shkaktuar dhe protesta masive.

Ky incident ndodhi gjatë fjalës së Raisit i cili "shigjetoi" SHBA-në si nxitëse dh përfituese e luftës në Ukrainë pasi sipas tij  ka si qëllimin shtrirjen e frymës ameikane në çdo vend të botës.

Mediat e huaja raportojnë se një zëdhënës i OKB-së ka hedhur poshtë interpretimin e ngjarjes me përfaqësuesin izraelit si "ndalim".

 “Sigurimi i OKB-së foli me të, në asnjë çast ambasadori nuk u ndalua në asnjë mënyrë a formë. Për sa na përket ne, ngjarja është e mbyllur’.-raportohet se është shpehur një zëdhënës i OKB-së për mediat e huaja.

Vetë përfaqësuesi izraelit përmes një postimi në rrjetin social "X", është shprehur se nuk do të pranojë hipokrizinë në OKB.

“OKB e ka humbur kompasin moral dhe kjo u shfaq qartë sot,” tha ambasadori.

 “Nuk do të ndalem kurrë së luftuari për të vërtetën dhe gjithmonë do ekspozoj shtrembërimin moral të OKB-së. Ata që shtrojnë tapetin e kuq për vrasësit dhe antisemitët duhet të mbajnë përgjegjësi për veprimet e tyre!”-shkroi diplomati izraelit.

 

M.T/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

'Greqia nën presionin e BE-së për bllokadën ndaj Shqipërisë' Kathimerini: Jo vetëm Scholz, edhe presidenca spanjolle e acaruar me Athinën

'Greqia nën presionin e BE-së për bllokadën ndaj Shqipërisë' Kathimerini: Jo vetëm Scholz, edhe presidenca spanjolle e acaruar me Athinën