VIDEO/ Monaco 'prek' Europën, Clermont thyen edhe VAR, Nice fitore me vështirësi në Francë

Festa e Monaco

Ligue 1 në Francë ka mbyllur pesë nga ndeshjet e javës së 10. Monaco fitoi 0-2 me Montpellier, duke prekur vendin e pestë që do të thotë zona evropiane. Për miqtë e Clement golat u shënuan nga Embolo në minutën e 45 dhe Boadu në të 80 minutë. Në sfidat e tjera, Strasbourg u imponua 2-3 në transfertë me Angers, ndërsa Lorient fitoi 1-2 me Brest në transfertë.

Clermont ia doli që të merrte tri pikë në shtëpi, duke fituar 2-1 me Auxerre edhe pse VAR i anulloi një gol sulmuesit shqiptar Elbasan Rashani. Nice fitoi 3-2 me Troye, duke fituar pozicione të favorshme në renditje. Pas javës së 10-të, PSG qëndron në krye me 26 pikë, një më shumë se Lorient i vendit të dytë. Marseille me 23 pikë mban vendin e tretë, ndërsa Lens qëndron i katërt. Në fund Angers, Nantes, Ajacio dhe Brest.

Censi 2023, popullsia u tkurr me 419 mijë në 12 vite, cili është shkaku?