VIDEO/ Milan magjik në 'San Siro', kuqezinjtë fitojnë me Juventus dhe i bashkohen kryesuesve

VIDEO/ Milan magjik në 'San Siro', kuqezinjtë fitojnë me Juventus dhe i bashkohen kryesuesve

Moment nga ndeshja, festa e Diaz.

FT / Milan 2-0 Juventus (Tomori 45', Diaz 54')

Milan ka fituar 2-0 me Juventus për javën e nëntë të Serie A. Për ekipin kuqezi golat u shënuan nga Tomori në minutën e fundit të pjesës së parë dhe nga Brahim Diaz në të 54 minutë. Me stadiumin në kapacitet maksimal, dueli u ngrit për shumë minuta në lartësinë e pritur, teksa ishin vendasit ata që vendosën diktatin.

Goli i parë u shënua nga zhvilimet e një këndoreje, me Tomori që bëri 'bomberin'. Mbrojtësi i Milan në fillim ndali padashje goditjen që po drejtohej në portën e Juventus, për ta ndalur dhe goditur më pas vetë. Pjesa e parë u mbyll me këto shifra, ndërsa edhe e dyta filloi sërish me melodinë e vendasve. Diaz në të 54 minutë do përfitonte nga gabimi i Vlahovic dhe me një sprint galopant nga mesi i fushës kaloi dy mbrojtës për golin e qetësisë. Me këtë fitore, kuqezinjtë shkojnë në kuotën e 20 pikëve në krye, aq sa kanë edhe Napoli dhe Atalanta që do duhet të luajnë nesër ndeshjet e tyre. Juve qëndron në vendin e tetë me 13 pikë, me bardhezinjtë që nuk fitojnë në transfertë që nga prilli.

 

VIDEO:

54' Diaz shënon golin e dytë te Milan.

45' Tomori kalon Milan në avantazh.Mbrojtësi bën rolin e 'bomberit', duke ndalur si fillim gjuajtjen që po shkonte në rrjetë dhe më pas ka korrigjuar "gabimin".

Formacionet zyrtare:

Milan (4-3-3): Tatarusanu; Kalulu, Gabbia, Tomori, Theo Hernandez; Tonali, Bennacer; Leao, Brahim Diaz, Pobega; Giroud

Juventus (4-4-2): Szczesny; Danilo, Bonuçi, Bremer, Alex Sandro; Cuadrado, Locatelli, Rabiot, Kostic; Vlahovic, Milik

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Rama në Britani të Madhe, pasdite pritet takimi me Rishi Sunak! Në fokus çështja e emigrantëve të paligjshëm

Rama në Britani të Madhe, pasdite pritet takimi me Rishi Sunak! Në fokus çështja e emigrantëve të paligjshëm