Video/ Pas arrestimit të Gjuriçit, Serbia dërgon avionët luftarakë në kufi me Kosovën

Avionim MIG serb mbi Preshevë

Mediat shqiptare në Serbi raportojnë se sot rreth ores 14:30 Serbia sapo ka “promovuar” mbi vendabnimet shiptare ne Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë aeroplanët luftarakë të llojit MIG -35, të cilat mendohet se iu dhuruan disa ditë më parë nga Bjellorusia.

Duke se me dërgimin e avionëve luftarakë në kufi me Kosovën, Serbia po tregon dhembët pas arrestimit të Marko Gjuriçit, dy ditë më parë në Mitrovicë.

Deri tani nuk ka ende një reagim zyrtar nga komuna shqiptare e Preshevës, edhe pse raportohet se avionët në fjalë kanë shkaktuar mjaft panik në zonë. 
 

Video/Pamje e fluturimit të avionit luftarak serb në kuotë të ulët mbi Preshevë

Avionët luftarakë serbë mbi Preshevë

Për fluturimin e avionëve luftarakë të Republikës së Serbisë mbi hapsirën e Komunës së Preshevës ka reaguar me mjaft idninjatë kryetari i Komunës së Preshevës Shqiprim Arifi.

Postmi i kryetarit Arifi në Facebook:

Sot rreth orës 14.00 qytetarët e Komunës së Preshevës janë shqetësuar nga fluturimi në distancë të ulët të avionëve ushtarak të Republikës së Serbisë.
Me indinjatë të thellë konstatojmë se veprimet e tilla shtojnë pasigurinë dhe ankthin tek shqiptarët e Luginës së Preshevës. Ftoj institucionet përkatëse qendrore të mos keqpërdorin hapësirat e Komunës sonë për demonstrimin e forcave si reagim i ngjarjeve politike të shënuara ditë më parë.

Gjithashtu siguroj qytetarët e Komunës së Preshevës se kemi mbështetjen dhe besimin e plotë të miqve tanë ndërkombëtarë dhe ftoj që ti përmbahemi provokimeve eventuale dhe aktiviteteve spontane.

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi 

 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se do të zbatohet kodi etik nga ministrat e kabinetit Rama 3?

Komento

Komente

 • Sejdi: 28/03/2018 23:01

  Pa dyshim, edhe ky veprim shantazhi ndaj popullatës shqiptare të Luginës së Preshevës, bënë pjesë në skenarin e shovinizmit serbo-rus. Mund të besohet me bazë se edhe ky veprim i çetnikëve të Beligradit, është pjesë e një objektivi të paracaktuar. Të detyroj popullatën shqiptare – shumicë në Luginën e Preshevës të shpërngulet apo të kërkoj ribashkim me Kosovën. Krejt kjo e kalkuluar deri në imtësi në kabinetin e gjeneralit Dikoviq, për ndarjen e Kosovës, duke i shkëputur asaj Veriun, si dhe për të krijuar rrethanat për vendosjen e kufirit Kosovë-Serbi, aty ku fillon pjesa veriore e qytetit të Mitrovicë- në lumin Ibër. Në kuadër të këtij kalkulimi janë: provokimi i çetnikut të përqyrrtë Gjuriq, si dhe dyndja e njësive të blinduara të ushtrisë serbijane, përfshirë këtu tanket M-84 dhe T-72, pranë vijës kufitare Kosovë-Serbi, në Rashkë, Merdarë, Tabëll, afër Preshevës dhe Bujanocës... Të gjitha këto veprime të shovinistëve serbo-rus, nuk janë ndonjë befasi për ne shqiptarët. “Befasia” kryesore të cilën nuk e kemi pritur, është mos reagimi i KFOR dhe Euleks, apo thënë edhe më troç mos reagimi i SHBA-ve dhe BE, pse jo edhe i KS të OKB-së, ndaj kërcënimit ndaj shqiptarëve, nëpërmjet vringëllimës me armë nga Beogradi!

  Përgjigju
 • Wayne: 28/03/2018 20:49

  Shpesh herë kur shoh kësi demonstrimi të forcës prej fqinjeve tanë, pavarësisht Serbia apo Greqia, mëndoj se çka do ndodhte me ne, po mos t‘i kishim mbrojtësit tanë. Dhe gjithmonë më bie ndër mënd se sa të paaft si popull jemi për një organizim që e tejkalon kufirin e farefisit. Që mos t‘keqkuptohëmi; si individ Shqipëtarë/et jan mjaft të fort, por dobësia më e madhe e mundshme, thembra e Akilit, e popullit tanë është pikëtisht organizimi dhe vetëdija se nuk jemi një fis, por një popull.

  Përgjigju
 • filorusi: 28/03/2018 17:50

  Mos ia kepusni kot! Bjellorusia as ka dhe as ka pasur ndonjehere ne arsenalin e vet MIG 35. Ajo nuk ka as pilote te trajnuar per MIG 35. Serbet kane vetem MIG 29 tw blere ne v. 1988 dhe nja 6 cope, qe ua fali apo shiti Putini para ca kohesh pajisur me nje pakete modeste masash modernizuese.

  Përgjigju
 • diku: 28/03/2018 16:46

  Ke mbaru oj serbi ik edhe mblidh naj mute me avjonet rus qe ke.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Rama nxjerr pamje nga inaugurimi i Teatrit të Operas dhe Baletit: Kushte dinjitoze për të qenë në lartësinë e zërave të njohur në botë