VIDEO/ Pas sulmeve ruse, banorët e Kievit përdorin gjeneratorët në dyqan për t'u përgatitur ushqim fëmijëve

VIDEO/ Pas sulmeve ruse, banorët e Kievit përdorin gjeneratorët në dyqan për t'u përgatitur ushqim fëmijëve

1669386633_sh.PNG

Teksa forcat ruse vazhdojnë të synojnë infrastrukturën kritike të energjisë në Ukrainë, banorët janë përballur me ndërprerje të energjisë dhe mungesë të ujit.

Ditën e djeshme, kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko tha se rreth 70% e kryeqytetit ukrainas ishte ende pa energji elektrike, raportojnë mediat e huaja.

Në një deklaratë Telegram ai tha se "inxhinierët e energjisë elektrike po bëjnë çmos për të rikthyer energjinë elektrike sa më shpejt të jetë e mundur" dhe shtoi se furnizimi me ujë ishte rivendosur në rreth gjysmën e Kievit në bregun e majtë të lumit Dnipro.

Një video po bën xhiron në internet sidomos në Twitter ku shihet një prind në Kiev duke përdorur një gjenerator në një dyqan për të përgatitur ushqim për fëmijën e tij.

Realities of Kyiv residents now: parents come to a store with a generator to prepare food for small children. #UkraineWillWin #StandWithUkraine️ pic.twitter.com/XwiUKJL8BS

— UkraineWorld (@ukraine_world) November 25, 2022


Lajmi kryesor:

Lufta ne Ukrainë/ Putin u drejtohet nënave të ushtarëve: Mos i besoni internetit dhe TV! Në Kiev, 50% e shtëpive janë pa energji elektrike


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

Tre mësime nga artet marciale mbi zhvillimin e negociatave, flet praktikanti: Silluni si ujë, jo më 'shpatë në dorë'

Tre mësime nga artet marciale mbi zhvillimin e negociatave, flet praktikanti: Silluni si ujë, jo më 'shpatë në dorë'