VIDEO/ Për herë të parë në histori, Holstein Kiel ngjitet në Bundesligë! Tifozët futen në fushë, në elitë edhe St. Pauli

VIDEO/ Për herë të parë në histori, Holstein Kiel ngjitet në Bundesligë! Tifozët futen në fushë, në elitë edhe St. Pauli

Festa e Holstein Kiel

KIEL, Gjermani - Goli i shpejtë i Benedikt Pichler ishte i mjaftueshëm që Holstein Kiel të siguronte për herë të parë në histori një vend në Bundesligën e futbollit, kjo pasi barazoi në shtëpi 1-1 me Fortuna Dusseldorf.

Pichler shënoi në minutën e dytë për të garantuar që Kiel të përfundonte në mesin e dy më të mirëve në divizionin e dytë të Gjermanisë për promovimin automatik në ligën e parë.

“Ne e kemi shpërblyer veten për një sezon fantastik. Unë nuk mendoj se nuk do të fle për disa net”, tha kapiteni i Kiel, Philipp Sander. Mbështetësit e Kielit u futën në fushë dhe ndezën fishekzjarrë pas bilbilit të arbitrit, ndërsa mbështetësit jashtë nisën me festën në rrugët e qytetit.

Kiel u themelua në vitin 1900 dhe fitoi një kampionat gjerman në vitin 1912. Vitet e fundit, u promovua në divizionin e tretë në 2013 dhe arriti në divizionin e dytë në 2017 për herë të parë pas 36 vitesh. Kiel do të jetë klubi i 58-të në Bundesligë që nga formimi i ligës në vitin 1963 dhe i pari nga kantoni verior i Schlesuig-Holstein.

Vitin tjetër në Bundesligë do luajnë edhe St. Pauli, klub i cili rikthehet te kategoria elitare gjermane pas 13 vitesh mungesë.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

 'New York Times': Shqipëria po i bën rivalët të djersijnë në

'New York Times': Shqipëria po i bën rivalët të djersijnë në "Grupin e Vdekjes"