Vijojnë surprizat në US Open/ Pas tërheqjes së Djokovic eliminohet Federer, në gjysmëfinale Williams

US Open vijon të prodhojë surpriza të tjera pas tërheqjes së numrit 1 në botë Novak Djokovic. Largimi i serbit krijoi përshtypjen e një finaleje mes dy tenistëve më të mirë në të gjithë kohën Roger Federer dhe Rafael Nadal, po gjasat që kjo të ndodhë tani janë zero.

Arseja është se në mënyrë suprizë  Roger Federer është mposhtur në çerekfinale 5-0 me sete nga bullgari Grigor Dimitrov, I cili nga ana tjetër për herë të parë në karrierën e tij arrin në një gjysmëfinale ‘Grand Slam-i’. Kjo gjithashtu ishte edhe hera e parë në karrierë që 28-vjeçari Dimitrov mposht zvicerianin Federer. Në gjysmëfinale Dimitrov do të përballet me rusin Daniil Medvedev, i cili në çerekfinale mposhti gjithashtu një emër të njohur të tenisit si Stanislas Wawrinka.

Ndërkohë në tenisin për femra Serena Williams preu biletën e gjysmëfinales pasi në çerekfinale mposhti 2-0 me sete kinezen Wang. Një sfidë që u duk mjaft e lehtë për amerikanen e cila duelin e mbylli për 44 minuta duke fituar 6-1 dhe 6-0. Përballë në gjysmëfinale Willimas do të ketë ukrainesen Elina Svitolina.

Ne.k./B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Propozimi i PD-së, a besoni se do të bëhet vettingu i politikanëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Interi ngre kokë në Champions, Milani humbet edhe ndeshjen e tretë, Liverpool e Ajax me pikë të plota fitojnë edhe Real, City e PSG