Vijojnë tensionet mes dy superfuqive për peshkimin! Britania zhgënjehet nga masat strikte të Francës

Mbretëria e Bashkuar ka thënë se kërcënimet për të bllokuar anijet britanike nga portet franceze në një mosmarrëveshje mbi të drejtat e peshkimit janë një shkelje e ligjit ndërkombëtar dhe marrëveshjeve tregtare. Kjo deklaratë vjen pasi pak javë më pare qeveria në Parisit e zemëruar që Mbretëria e Bashkuar dha 12 licenca nga 47 oferta për anije më të vogla për të peshkuar në ujërat e saj territorial,  paralajmëroi një krisje të marrëdhënieve dypalëshe.

Duke qenë një sjellje jo korrekte sipas Francezëve, Britania e Madhe duhet të vuajë pasojat të përkthyera në masa strikte.

Ky ultimatum do të përfshijë:

 • Parandalimi i zbarkimit të anijeve britanike të peshkimit në porte
 • Rritja e kontrolleve kufitare dhe sanitare për mallrat e Mbretërisë së Bashkuar
 • Shtrëngimi i kontrolleve të sigurisë në anijet britanike
 • Rritja e kontrolleve për kamionët që shkojnë në dhe nga Mbretëria e Bashkuar

Franca tha se po përgatitte gjithashtu sanksione të mëtejshme, të cilat mund të përfshijnë ndërprerjen e furnizimit me energji elektrike në Jersey, siç kërcënoi më parë.

"Shteti francez do të vazhdojë të mbështesë industrinë e tij të peshkimit," tha qeveria, duke shtuar se pret përgjigje nga Britania në ditët e ardhshme.

Britania e madhe nga ana tjetër ‘e përfaqësuar’ nga Ministri i Brexit Lord Frost tha se qëndrimi i Francës ishte "zhgënjyes". Ai tha se Mbretëria e Bashkuar po kërkonte "sqarim urgjent" të planeve të Francës. Sipas Ministrit të Brexit lëvizja e një shteti si Franca pra e konsideruar si aleate, është zhgënjyese dhe si rrjedhojë çështja do të zgjidhet në BE.

"Është shumë zhgënjyese që Franca e ka ndjerë të nevojshme të bëjë kërcënime këtë mbrëmje vonë kundër industrisë së peshkimit në Mbretërinë e Bashkuar dhe tregtarëve në dukje më gjerësisht.

"Meqë nuk kemi pasur asnjë komunikim zyrtar nga qeveria franceze për këtë çështje, ne do të kërkojmë sqarim urgjent të planeve të tyre. Ne do të shqyrtojmë se çfarë veprimesh të mëtejshme janë të nevojshme në këtë dritë."

Downing Street tha se kërcënimi "zhgënjyes dhe joproporcional" i sanksioneve ishte "nuk do të prisnim nga një aleat dhe partner i ngushtë".

"Masat që kërcënohen nuk duken të jenë në përputhje me Marrëveshjen e Tregtisë dhe Bashkëpunimit dhe të drejtën më të gjerë ndërkombëtare dhe, nëse zbatohen, do të përballen me një përgjigje të përshtatshme dhe të kalibruar," tha një zëdhënëse.

Ajo tha se Mbretëria e Bashkuar do të ngrejë shqetësime si me BE-në ashtu edhe me qeverinë franceze, duke argumentuar se kishte dhënë 98% të kërkesave për licencë nga anijet evropiane.

Mbretëria e Bashkuar thotë se aplikacionet e refuzuara që shkaktuan grindjen nuk kishin prova të mjaftueshme mbështetëse për të treguar se kishin një histori peshkimi në ujërat e Britanisë ose Xhersit.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 03:31
‘Tronditja’ për peshkim: Kryeministri Johnson i frikësohet shkeljes së marrëveshjes tregtare Francë dhe Britani

Boris Johnson thotë se ka frikë se marrëveshja tregtare mes Francës dhe Britanisë mund të jetë shkelur në një mosmarrëveshje me Francën mbi të drejtat e peshkimit pas Brexit.

Kjo vjen pasi Franca tha se mund të ndalojë anijet e Mbretërisë së Bashkuar që zbarkojnë në portet e saj nëse mosmarrëveshja për licencat nuk zgjidhet.

Kryeministri tha se qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do të bëjë "çfarëdo që është e nevojshme për të siguruar interesat e Britansë".

Presidenti francez tha se grindjet e peshkimit dhe mosmarrëveshjet mbi Irlandën e Veriut ishin një provë e besueshmërisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Argumenti, në thelb se sa anije franceze të peshkimit lejohen të peshkojnë në ujërat e Mbretërisë së Bashkuar filloi kur Britania dhe Jersey refuzuan licencat e peshkimit për dhjetëra varka franceze muajin e kaluar.

Johnson tha: "Peshkatarët britanikë duhet të jenë të sigurt në kryerjen e biznesit të tyre të ligjshëm dhe ata duhet të inkurajohen të vazhdojnë peshkimin në përputhje me marrëveshjen.’

"Franca është një nga aleatët dhe miqtë tanë më të vjetër, më të afërt. Lidhjet që na lidhin së bashku janë shumë më të forta se turbulencat që ekzistojnë aktualisht në marrëdhënie."

Presidenti francez Emmanuel Macron tha për Financial Times : "Mos bëni gabim, nuk është vetëm për evropianët, por për të gjithë partnerët e tyre. Sepse kur kaloni vite duke negociuar një traktat dhe më pas disa muaj më vonë, bëni të kundërtën e asaj që u vendos. aspektet që ju përshtaten më pak, nuk është një shenjë e madhe e besueshmërisë suaj."

Komentet e liderëve vijnë përpara një takimi "furçë nga" që ata pritet të kenë në samitin e G20 në Romë këtë fundjavë.

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Kosta: 28/10/2021 05:04

  Sa interesante, dy rivalet historike qe fshihen nen petkun e aleances. Gazetari/ja e nenkupton shume mire kte pjes bravo

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Situatë e tensionuar në veri të Kosovës, a duhet të tërhiqet qeveria Kurti?×

Lajmi i fundit

Finalja e Europa League, Mourinho: Më shohin thinjat dhe kujtojnë se u plaka, s'tërhiqem

Finalja e Europa League, Mourinho: Më shohin thinjat dhe kujtojnë se u plaka, s'tërhiqem