‘Krisja’ e marrëdhënieve mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Francës /Jean Castex: Britania nuk respekton firmën e saj, kjo nuk mund të tolerohet!

Britania e Madhe është njohur historikisht si ‘mbretëresha e detit’ por mesa duket kjo gjë duket se ka pasur reagime në arenën ndërkombëtare ku Franca ka paralajmëruar një krisje të bashkëpunimit dypalësh.

Franca ka shtuar presionin ndaj Britanisë së Madhe mbi të drejtat e peshkimit pas Brexit. Qeveria në Paris është e zemëruar që Mbretëria e Bashkuar dha 12 licenca nga 47 oferta për anije më të vogla për të peshkuar në ujërat e saj territoriale.

Kryeministri francez Jean Castex ka akuzuar Mbretërinë e Bashkuar se nuk respekton angazhimet e saj të marrëveshjes së Brexit në peshkim.

"Britania nuk respekton firmën e saj," u tha ai deputetëve francezë.

"Muaj pas muaji, Mbretëria e Bashkuar paraqet kushte të reja dhe vonesa në dhënien e licencave përfundimtare ... kjo nuk mund të tolerohet."

Kryeministri paralajmëroi se të gjitha marrëveshjet dypalëshe me Mbretërinë e Bashkuar mund të jenë në rrezik nëse Komisioni Evropian nuk merr një qëndrim më të ashpër ndaj qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar. Asnjë detaj nuk u dha, por të dy vendet kanë një mori marrëveshjesh që mbulojnë mbrojtjen, sigurinë dhe kontrollet kufitare, si dhe energjinë dhe tregtinë.

Duke folur në konferencën e partisë konservatore, ministri britanik i Brexit hodhi poshtë pretendimet franceze se Britania e Madhe ishte në shkelje të marrëveshjes tregtare të Brexit.

Lord Frost këmbënguli se 98% e aplikimeve të BE -së për të peshkuar në ujërat britanike ishin miratuar, duke shtuar se Mbretëria e Bashkuar kishte qenë "jashtëzakonisht bujare".

Tensionet e reja u shfaqën javën e kaluar midis Britanisë dhe Francës për të drejtat e peshkimit pas Brexit.

Franca u zemërua javën e kaluar nga numri relativisht i vogël i licencave të dhëna për anije më të vogla, kur ministrja e Detit Annick Girardin foli për peshkimin francez që ishte "marrë peng" për qëllime politike.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

Dy Kuvendet e PD/ Koka: Basha zhduku demokracinë! Meçe: Ish-kryeministri për veten djeg çdo gjë! Malko: Berisha po dërgon mesazhe për mbështetësit e Bashës! Elezi: Luftë për karrige