Vijon kriza politike në Mal të Zi Abazoviç ‘thumbon’ kreun e shtetit: Do ishte e mrekullueshme nëse Potgorica do kishte presidente femër

Vijon kriza politike në Mal të Zi Abazoviç ‘thumbon’ kreun e shtetit: Do ishte e mrekullueshme nëse Potgorica do kishte presidente femër

Kryeministri Abazoviç dhe Presidenti i Malit të Zi

I “mposhtur” në parlament, por me mandat teknik për këtë detyrë, kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviç e shigjetoi edhe kësaj here kreun e shtetit, Milo Gjukanoviç duke thënë se shpreson që vendi të ketë një president të ri përmes zgjedhjeve presidenciale dhe me këtë rast tregoi preferencën e tij.

Do të ishte mirë, tha Gjukanovic, që të dilte me një kandidat të përbashkët dhe nga radhët e shoqërisë civile.

“Kjo do të ishte e mrekullueshme. Madje do të ishte shumë domethënëse nëse do të bëhej fjalë për një zonjë”, u shpreh ai.

Duke folur për rinisjen e negociatave për formimin e një qeverie të re nga shumica parlamentare që doli prej zgjedhjeve të vitit 2020, Abazoviç u shpreh i gatshëm të të dëgjojë propozimet, nëse ka të tilla.

“Nëse ka një propozim konkret se si duhet të duket, jam plotësisht i hapur ta dëgjoj, vetëm të mos të flasim kot”, ishte komenti i drejtpërdrejtë i tij.

Kryeministri dhe presidenti malazez janë prej kohësh në përplasjeje me njëri-tjetrin. Në shtator, partitë e shumicës parlamentare refuzuan nismën e Gjukanovicit për të shpërndarë Parlamentin dhe për të mbajtur zgjedhje të parakohshme, me qëllimin që të formohej ekzekutivi i ri.

Qeveria e Abazovicit është me mandat teknik që nga gushti i vitit të kaluar, pasi ekzekutivit iu votua mocioni i mosbesimit në Parlament, lëvizje kjo që u nxit nga nënshkrimi i Marrëveshjes themelore me Kishën Ortodokse Serbe.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Fatos Tarifa: Big Brother u ka shpëlarë trutë, të gjithë në gjumë, bosh rrugët e Tiranës

Fatos Tarifa: Big Brother u ka shpëlarë trutë, të gjithë në gjumë, bosh rrugët e Tiranës