Vijon ‘rutina’ e Koresë së Veriut, lëshon një predhë të paidentifikuar drejt Detit të Japonisë

Vijon ‘rutina’ e Koresë së Veriut, lëshon një predhë të paidentifikuar drejt Detit të Japonisë

Koreja e Veriut lëshoi ​​një predhë të paidentifikuar në drejtim të Detit të Japonisë sot, raporton agjencia e lajmeve koreano-jugore Yonhap.

Yonhap tha, duke cituar Shefat e Përbashkët të Shtabit të Koresë së Jugut (JCS), se lëshimi i predhës drejt Detit Lindor (Deti i Japonisë) u njoftua në një mesazh me tekst dërguar gazetarëve. Nuk u dhanë detaje të mëtejshme.

Ndërkohë, roja bregdetare japoneze paralajmëroi për një lëshim të mundshëm të raketës nga Koreja e Veriut të dielën në mëngjes, duke këshilluar anijet që të kenë kujdes. Më tej ajo sqaroi se raketa ndoshta kishte rënë tashmë.

Nëse lëshimi konfirmohet zyrtarisht, ky do të jetë testi i shtatë i kryer nga Pheniani këtë vit.

Më 5 dhe 11 janar, Koreja e Veriut testoi ato që i quajti raketa hipersonike. Më 14 janar, dy raketa balistike me rreze të shkurtër u lëshuan nga një sistem raketash hekurudhore. Më 17 dhe 27 janar, Koreja e Veriut testoi raketa të drejtuara taktike me rreze të shkurtër veprimi. Më 25 janar u lëshuan dy raketa lundrimi me rreze të gjatë, të cilat, ndryshe nga testet e raketave balistike, nuk shkelin rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Në mungesë të një traktati të qëndrueshëm paqeje midis DPRK dhe Koresë së Jugut dhe shkëputjes së SHBA nga gadishulli Korean, Pheniani pretendon se programet e tij të raketave balistike dhe armëve bërthamore kërkohen për të garantuar sigurinë e tij. Ajo ka shprehur kundërshtim të fortë ndaj stërvitjeve ushtarake amerikano-koreane që simulojnë operacione të kombinuara kundër vendit.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A i përballoni dot pushimet e verës me rritjen e çmimeve?×

Lajmi i fundit

John

Sot dita e dytë e samitit të NATO-s, në fokus të diskutimeve lufta në Ukrainë