Kapen 650 kg kokainë në portin e Livornos, mes 5 të arrestuarve një shqiptar, luante rolin e ndërmjetësit (VIDEO)

ITALI- 650 kilogram kokainë janë sekuestruar në portin e Livornos. Droga ishte e ndarë në 582 qese të vogla dhe vinte nga vendet e Amerikës Latine.

Lidhur me ngjarjen në prangat e policisë kanë rënë 5 persona, mes të cilëve edhe një 31-vjeçar shqiptar i identifikuar si Dorian Petoku. Roli i shqiptarit ishte negocimi për drogën me trafikantët që vinin nga Amerika Latine. Ai ndihmohej nga Pavlovic, i cili së fundmi kishte shkuar në Brazil për t'u kujdesur për logjistikën e trafikut.

 

Në prangat e policisë përveç shqiptarit kanë rënë: Salvatore Casamonica, aktualisht në burg; Silvano Mandolesi, në arrest shtëpie; Tomislav Pavlovic, shtetas malazez dhe Marcello Schianffini, gjithashtu në arrest shtëpie.

Schiaffini kishte për detyrim që të kujdesej për personelin, Casamonica edhe pse në burg i dërgonte mesazhe pjesëtarëve të tjerë të grupit që të shmangnin dyshimet në mënyrë që rreziku për t'u kapur të ishte i vogël.

Të arrestuarit për kokainën e kapur në Livorno

Droga duhet që të transportohej me një avion privat, i cili për çdo rrugë do të duhej që të kalonte nga 1 ton drogë. Bashkë me drogën, trafikantët po sillnin edhe kafe, kjo për të ngatërruar qentë anti-drogë që të mos nuhasnin kokainën. Kjo sasi drogrash është një nga më të mëdhatë që është konfiskuar në 10 vitet e fundit në Itali.

Edhe pse shumë persona kanë përfunduar në prnagat e policisë, operacioni sërish po vijon për kapjen e personave të tjerë të përfshirë dhe për të mësuar destinacionin e drogës. 

Aktualisht hetime po kryehen në qytetin e Lazios dhe në zonën e Toskanës, po ashtu edhe në territorin shqiptar. Forcat italiane po bashkëpunojnë me autoritetet vendase dhe me forcat amerikane DEA.

fl.mi./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjyqtarë e prokurorë në 'sitë', a jeni dakort me rezultatet e deritanishme të procesit të vettingut?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Një ‘Pesë qershor Plus’ që përfaqëson të gjitha palët