Vishaj: Jemi në një moment që Metës i  duhet një avokat dhe jo përfaqësuesit ligjorë të Presidencës

TIRANË- Gjykata Kushtetuese pritet të vendosë në 1 shkurt për fatin e Ilir Metën. Për të komentuar rreth asaj që e pret Presidentin, ‘Kontrast’ kishte në një lidhje direkte avokatin e njohur Saimit Vishaj.

I pyetur rreth zhvillimeve që pritet të ndodhin nesër, Vishaj u shpreh se së pari ka ardhur koha që Ilir Meta të marrë një avokat gjakftohtë për t’u përballur në séance dhe të mos përfaqësohet më nga këshilltarët ligjorë të Presidencës.

“Kemi që nga 5 janari që gjykatat shqiptare nuk po funksionojnë, aq më tepër Gjykata Kushtetuese. Ajo që ne presim nga kjo gjykatë është që të nisë si process, të legjitimojë palët. Unë nuk arrij të kuptoj sesi një gjykatë kushtetuese të legjitimojë palët. Të legjitmojë institucionin e Presidentit si institucion, apo emrin e tij. Apo presidenti do të ketë përfaqësuesit e tij, por jo nga presidenca. Sepse jemi në një moment që presidenti ka nevojë për një avokat gjakftohtë dhe jo përfaqësuesit e tij ligjorë. Problemi i dytë është që a mundet GJK ta ndajë dispozitën kushtetuese që mund të jemi para një veprimi antikushtetues pa çështje fajësie? Ne duhet të mësohemi që presidenti të jetë një njeri mbi palët dhe mbi ngarkesat emocionale” – tha Vishaj për Report TV.

I pyetur se si do të shkojë çështja e Metës në Kushtetuese, Vishaj u shpreh pesimist për shkak të kompozimit të deritanishëm të organeve të larta të drejtësisë.

“Nuk mendoj që kjo Gjykatë Kushtetuese me numrin e kufizuar që ka do të arrijë ta zgjidhë çështjen e Presidentit. Nuk e di pse u shtynë vakancat që do të krijonin një lloj balance. Në këtë moment nuk jam optimist” – tha ai.

B.K./AV/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

15 minuta para se të nisë protesta, Berisha mbërrin në selinë e PD

15 minuta para se të nisë protesta, Berisha mbërrin në selinë e PD