Vitamina D, nuticionistja Hyrida Basha: Merreni në mënyrë natyrale! Ja kategoritë që kanë më shumë nevojë

Vitamina D, nuticionistja Hyrida Basha: Merreni në mënyrë natyrale! Ja kategoritë që kanë më shumë nevojë

Vitamina D quhet ndryshe edhe vitamina e Diellit. Ajo është një element i rëndësishëm për shëndetin kockor dhe jo vetëm. Trupi jonë e siguron vitaminën D nëpërmjet ekspozimit në diell dhe dietës ushqimore.

E ftuar në emisionin “Rreze Dielli” nutricionistja Hyrida Basha ka sqaruar kategorinë e njerëzve që kanë më shumë nevojë për vitaminën D.  Ndonëse kjo vitaminë është shumë e rëndësishme  për të gjithë njerëzit, ajo thotë se fëmijët deri në 1 vjeç, gratë shtatzënë dhe ato në periudhën e menopauzës e kanë më të nevojshme.

 “Shumica e njerëzve drejtohen me opinionin e tyre për të marrë suplementin e vitaminës D, pa u konsultuar me mjekët. Por nëse tejkalohet sasia sigurisht që nuk të bën mirë. Kategioritë që duhet të marrin suplement fëmijët deri në moshën 1 vjeç, nënat shtatzënë dhe gratë në periudhën e menopauzës dhe burrat që shfaqin defiçensë.”

Sipas Bashës, është e rëndësishme që kjo vitaminë të mos merret me pilula në rastet kur nuk është e këshilluar nga mjeku.

D.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Agimi: 25/09/2020 21:41

  A e shikoni fukarrallek gjithe andej dhe keta kerkojne mandatin e trete. Hajde demokraci hajde demohajdutllik tmerr. Ti vij turp. Do vij koha qe nuk di kete asnje qe te investoje me ne Shqiperi perveç krimineleve dhe hajduteve politikan. Pastaj do ti hane kokat njeri tjetri

  Përgjigju
 • teuta: 19/07/2020 13:39

  sdo te kishte kuptim votimi me kta njerz te njejt tashme 30 vjet . shqiprija vendi me i varfun ne ballkan e ne europ dhe prap skan turp te dalin te kerkojn vota

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Arrestimi i Sekretares të Ministrisë së Shëndetësisë, reagon PL: SPAK merret me sardele në vend të krokodilëve

Arrestimi i Sekretares të Ministrisë së Shëndetësisë, reagon PL: SPAK merret me sardele në vend të krokodilëve