Covid, qeshëm me ironi për vitaminën D si ‘frenues’ i koronavirusit, por ja ç’thotë studimi italian

Covid, qeshëm me ironi për vitaminën D si ‘frenues’ i koronavirusit, por ja ç’thotë studimi italian

Nuk ka kurë për Covid-19, por një "antidot" natyral që mund të ‘fik’ forcën e koronavirusit, ndoshta po: është vitamina D.

"Ajo përfaqëson një pengesë të rëndësishme për të shmangur komplikimet e Covid",- thotë Profesori italian Giancarlo Isaia për Giornale.it

Për momentin, nuk ka kurë parandaluese kundër Covid-19 por, ndoshta, ekziston një mënyrë për ta bërë virusin më të dobët, dhe kjo falë vitaminës D. Fillimisht u konsiderua si një lajm i rremë, një këshillë që ju bëri të buzëqeshni me ironi, por tani nuk është më kështu.

Studimi italian

Dy studime në të gjithë botën, një italiane dhe një tjetër anglez, japin disa prova të rëndësishme që mungesa e kësaj vitamine (Hipovitaminosis D) shoqërohet me rreziqe më të mëdha dhe forma më serioze të sëmundjes kur koronavirusi hyn në trupin e njeriut. Dhe anasjelltas, ata që kanë një nivel të saktë të kësaj vitamine në gjak kanë shenja shumë më të buta të sëmundjes, në disa raste pak më shumë se një ftohje.

Autorët e studimit italian janë dy studiues nga Universiteti i Torinos: Prof. Giancarlo Isaia, Specialist në Endokrinologji, Mjekësi të Brendshme dhe Mjekësi Bërthamore dhe Kryetar i Akademisë së Mjekësisë së Torinos dhe të Fondacionit Osteoporosis o.n.l.u.s. dhe Prof. Enzo Medico, Profesor i plotë i Histologjisë në Universitetin e Torinos.

Roli i vitaminës D në trupin tonë

Në studimin e firmosur nga dy profesorët lexojmë se në bazë të dëshmive të shumta shkencore, duket se arritja e niveleve adekuate të plazmës së vitaminës D përcakton një rezistencë më të madhe ndaj infeksionit Covid-19.

Studimi tregon se si nga 100 raste pacientësh pozitiv, tek ata 100 nivelet e vitaminës D ishin jashtëzakonisht të ulëta.

U zbulua se kjo mungesë ishte e lidhur edhe me një nivel shumë të ulët të dimerit, një proteinë që shkakton mpiksjen e gjakut. Kjo është çelësi për të kuptuar pse shumë pacientë Covid vdesin nga tromboza.

A është Vitamina D kurë për Covid?

Autorët e studimi shprehen se “Sigurisht që nuk është, por përfaqëson një pengesë të rëndësishme për të shmangur komplikimet nga infeksioni i koronavirusit”

Cilat janë këshillat? Si mund ta rrisim nivelin e vitaminës D?

"Gjëja më e thjeshtë është të ekspozoheni në diell. Duhen vetëm gjysmë ore ose një orë në ditë, veçanërisht nëse jeni në moshë madhore, sepse në këtë moshë trupi prodhon më pak vitaminë D. Pothuajse të gjithë të moshuarit kanë sasira të vogla të kësaj vitamine. Në nivelin e ushqimit, princi i ushqimeve të pasura me vitaminë D është vaji i mëlçisë së merlucit. Midis peshqve me vitaminën D kemi peshkun ton, salmon, trofta. Me pak fjalë, marrja e kësaj vitamine mund të minimizojë forcën e virusit”.

Autorët e studimit rekomandojnë marrja maksimale ditore të vitaminës D e rekomanduar tek të rriturit është midis 10 dhe 25 mikrogramë në ditë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A merr fund kriza në PD me zgjedhjen e kryetarit të ri më 29 korrik?×

Lajmi i fundit

Arrestimi i Dakos/ Frrok Çupi: Me ato akuza brenda 3 ditëve mund të lirohet, SPAK veproi me emocion! Minxhozi: Standart i dyfishtë i drejtësisë

Arrestimi i Dakos/ Frrok Çupi: Me ato akuza brenda 3 ditëve mund të lirohet, SPAK veproi me emocion! Minxhozi: Standart i dyfishtë i drejtësisë