Viti i ri shkollor, Ministria e Arsimit merr masat, në klasat ku nuk mund të respektohet distanca, mësimi me turne

Foto ilustruese

Në prag të nisjes së vitit të ri shkollor, po merren masat që të respektohen protokollet e vendosura në kuadër të kufizimit të pandemisë COVID-19. Në ato klasa ku nuk është e mundur respektimi i distancës për shkak të hapësirës së kufizuar dhe numrit të lartë të nxënësve, do të aplikohet mësimi me turne, e njëjta mënyrë e përdorur dhe në vitin shkollor të kaluar.

Drejtuesit e Zyrave Vendore kanë zhvilluar sot një takim me ministren e Arsimit, Evis Kushi ku në fokus të diskutimeve ishin respektimi i masave anti-COVID.

“Në fokus kryesor të takimit ishte respektimi i protokolleve sipas ‘Udhëzuesit mbi masat ndaj COVID-19 në strukturat arsimore parauniversitare’, të miratuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale”, shkruan Kushi.

Ky vit i ri shkollor do të fillojë me datë 27 të këtij muaji, ndërsa që prej datës 1 shtator nxënësit janë kthyer në bakat e shkollës dhe aktualisht po bëjnë konsultime për të plotësuar mangësitë nga viti i klauar për shkak të pandemisë. 

SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Gjykata Kushtetuese do e shkarkojë presidentin Meta ?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rusi/ Pushteti historik, cili është plani i parashikuar për të ardhmen politike të Putin?