Shumë degë në rrethe po mbyllen, Rama: Riorganizohemi me një universitet qendror në Tiranë! Rritje page vitin tjetër për pedagogët që e meritojnë

Kryeministri, Edi Rama ka deklaruar se do të ketë një tjetër rishikim për rritjen e pagave të pedagogëve për vitin e ardhshëm, por ai theksoi se kjo rritje nuk do ishte uniforme për të gjithë trupën akademike.

Gjatë ceremonisë së 65-vjetorit të universitetit të Tiranës, Rama tha se do të kishte rritje për të vlerësuar më shumë ata të cilët e meritonin më shumë.

"Po shtoj edhe dy fjalë për pagat sepse është bërë një debat i konsiderueshëm. U bë rritja e nevojshme e pagave për të arritur atë objektiv qeë kishim dhe ndërkohë po përgatitemi bashkë me forumin që kemi krijuar me rekotrët për të parë disa konkluzione të një raporti mbi situatën aktuale dhe ku duam të shkojë universiteti në 2030-tën. Po përgatitemi të diferencojmë pagat në kuptimin e diferencimit të kontributeve të qeverisë dhe buxhetit për të vlerësuar më shumë cilësinë, për t’u dhënë më shumë mundësi atyre që japin më shumë. Që prej vitit të ardhshëm do japim një shembull sesi do bëhet, që do thotë se do shihet rritja e pagave për pedagogët, por gjysma tjetër e fjalisë është që kjo rritje nuk do jetë uniforme"- u shpreh Rama.

Mes të tjerash, kryeministri tha se numri i universiteteve në Shqipëri ishte tepër i madh dhe duhej parë mundësia e një reforme të re me në qendër universitetin e Tiranës. Ai tha se duhej të mendohej seriozisht për rankimin e universiteteve shqiptare në rang ndërkombëtar. 

Viti i ri akademik 2022-2023 nxori edhe më tepër në pah faktin se në shumë universitete kryesisht në rrethe, disa degë studimi, kryesisht ato të mësuesisë, nuk kanë arritur të plotësojnë kufirin maksimal të numrit të studentëve, duke bërë që ato të mbyllen. Nisur nga kjo probematikë që me kalimin e viteve është bërë edhe më tepër prezente, është menduar si zgjidhje krijimi e një universiteti qëndror në Tiranë dhe disa filiale në qytete. Ka qenë kreu i qeverisë, i cili është shprehur se ka shumë universitete. 

“Vazhdoj të mendoj dhe të besoj se ne kemi shumë universitete. Për të pasur kaq shumë studentë, na duhet të mendojmë seriozisht për një reformë të re me qendër graviteti universitetin e Tiranës në mënyrë që të mos e jetojmë me indiferencë ose me qetësinë e incercisë agoninë e universiteteve në territore të tjera të vendit që kanë gjithmonë e më pak studentë. Ka shume universitete, dhe pak studente, mund të rioganizohemi me një universitet qendror në Tiranë dhe disa filiale ne qytyete”, tha dje Rama.

Kreu i ekzekutivit shtoi se aktualisht në universitetin e Tiranës nga 800 pedagogë, gjysma prej tyre merrnin pjesë në projekte që financohen nga Bashkimi Europian, krahasuar me 50 që kishin qenë më herët.

Ndërkohë kujtojmë se pedagogët kanë paralajmëruar se do të bojkotojnë provimet e vitit akademik në sezonin e shkurtit nëse qeveria nuk merr parasysh kërkesat e tyre për rritjen e pagave të trupës akademike. Ata kanë njoftuar përkohësisht vijimin e vitit akademik, por duke mos përjashtuar mundësinë e rikthimit të protestave nëse kërkesat e tyre për rritjen e pagave nuk konsdierohen nga qeveria.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ura: 16/12/2022 16:42

  Madje me mire coje ne Surrel.

  Përgjigju
 • dres: 16/12/2022 14:47

  brravo ed rama, mbyll gjith shqiperine, le vetem tiranen, ah enver hoxha cohu njehere edhe merri perpara keta bastarde edhe vari ne litar duke filluar nga ky qe kemi ne krye

  Përgjigju
 • Krymi: 16/12/2022 14:43

  Bravo shoku kryminister, mblidh gjith Shqipnin ne Tironen e lalit, qyteteve rrasi buldozerin e Manes, njerezit ia kane mbathur qe te ta lehtesojne detyren fashiste. Po te kishe dy neurone ti dhe rrethi yt, do kishe mbyllur universitetin ne Tirane per te ringjallur qytetet fantazem por te lumte palla ty dhe miletit qe te ndjek.

  Përgjigju
 • JARANI KOSOVAR O ARBËROR: 16/12/2022 14:23

  O ARBËROR ti je analfabet Kosovar ku e njef ti Edi Ramën ? ? ? A e ke pa ti ndonjëher SHQIPRIN ? ? Ti sdi Shqip shkruan Shkjau që është sërbisht, kush e kupton sërbishten tënde përveç teje. Pra ti po të jesh 100% Shqiptar mund ta kritikosh Edi Ramën se të kritikosh është kultur. E Edi Rama ka plot gabime por aman üo punon për të mirën e Shqipris. A e kishe par ti shokun Sali qē merte në mbledhjen e qeveris Faslliçin sërb në mbledhje. Çfar pune kishte sërbi në mbledhjen e qeveris Shwiptare. Pra Saliu jot spiuni sërbit është burr i mir simbas teje o ARBËROR JARANI.

  Përgjigju
  • Edi: 16/12/2022 15:36

   Uhahahahahahahaahahahahahahah, punon për Shqipërinë uahaahhahahaahahahahahahahahahah, punon...uahahahahahahahahaah

 • Era: 16/12/2022 13:29

  Gjeja me e mire qe mund te behet per rritjen e cilesise se Arsimit te Larte! Nje Universitet ne Tirane. Keshtu siten edhe pedagoget edhe studentet. Ata qe e meritojne, le te paguhen denjesisht.

  Përgjigju
 • hektor: 16/12/2022 12:24

  Shqiperia me kaq banore qe ka nuk e ka luksin qe te kete universitete ne cdo qytet sepse eshte abuzive, ku jane gjith keta shkencetare, profesor e doktore.....?? Ne fakt te tille kemi plot sepse i kan mare gradat pa merite prandaj pergatisin breza me nivel shum te ulet qe mbarojne shkollen dhe jane tap topi.

  Përgjigju
 • BABULI TANGULI: 16/12/2022 08:06

  O ARBËROR mëso të shkruash Shqip se shkruan sërbisht. Në Shqip ska fjal shkjau kjo fjal është sërbisht. Ti si sërb që je komento te sërbi jo te ne Shqiptarët ne komentojm vet o ARBËRORI gavet.

  Përgjigju
 • JETON FADIL EDEPSËZ GJOLEKA: 16/12/2022 07:01

  Ec përpara Edi Rama je gjigandi i Shqipris. Ti je si dita me natën me kriminelin hajdut idjot sali bajgën. Kush ka sy dhe mëndje shikon ndryshimet midis teje e malokut, po dhe kjo llogjike ti djal Tirane e vjen nga familje intelektuale kurse krimineli malok vjen nga familje analfabetësh , bab e nëna barinj e analfabet. Pra shumica e Shqiptarve të vlersoin prandaj pērpara për të mirën e Shqipris.

  Përgjigju
  • Arbërori: 16/12/2022 11:29

   Gjigandi Edvin shkjau shqipfolës ështé i serborusis, i Shqipëris kurr nuk mundet të jet ky tradhtar

 • Arbërori: 16/12/2022 00:47

  Do riten pagat vetëm për patronazhistët shqipfolës TË Edvin shkjaut shqipfolës…!

  Përgjigju
  • Fix: 16/12/2022 10:58

   Mire thua o 1, ky ordineri do rrise rrogat e bajgave patronazhiste dhe rilindsave llum

 • Arbërori: 15/12/2022 23:04

  Shkjau shqipfolës me kryqin e Putinit në ball…!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen