Vizita e Erdogan në 554 përvjetorin e vdekjes së Skënderbeut, ambasadori turk: Aludimet nga qarqet, nuk kanë asnjë lidhje

Vizita e presidentit turk në Tiranë, Rexhep Taip Erdogan më 17 janar që përkoi me 554 vjetorin e vdekjes së Heroit Kombëtar shqiptar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, për ambasadorin turk në vendin tonë nuk kanë asnjë lidhje mbi të cilën mund të aludohet diçka.

Ambasadori Murat Ahmet Yoruk tha në Report Tv se këto aludime u bënë nga disa qarqe të caktuar, por që për të janë të pakuptimta në një kohë kur dy vendet duhet të shohin të ardhmen e tyre para krah njëri-tjetrit.

"Kur kemi kaq shumë zhvillime pozitive dhe projekte bashkëpunimi dhe kaq shumë për të biseduar dhe sidomos me vizitën e Erdogan në Shqipëri unë nuk arrij të kuptoj diçka në lidhje me këtë për ata që komentojnë datën e vizitës, nuk arrij ta gjej dot një kuptim. Ne duhet të shohim përpara të ardhmen tone dhe se si mund të bashkëpunojmë dhe të ecim para krahë për krahë se kuptoje pse duhet të merremi me interpretime nga disa qarqe apo persona. Data e vizitës përkon edhe me hapjen e parlamentit të Shqipërisë për 2022, prandaj të gjithë programimet që bëhen në lidhje me vizitën e Erdogan duhet të kemi shumë kujdes në interpretimin e  disa qarqe", tha ambasadori turk në Report Tv.


Lajmi kryesor:

Ambasadori turk në Tiranë për Report Tv: FETO 'helm vdekjeprurës' që cenon seriozisht marrëdhëniet mes dy vendeve, rrezik edhe për sigurinë tuaj! Ka element të saj që veprojnë këtu


//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi