Vizita zyrtare në Maqedoninë e Veriut, Meta takohet me liderin e VMRO-DPMNE dhe Ali Ahmetin: Të bashkëpunojmë për përshpejtimin e integrimit

Vizita zyrtare në Maqedoninë e Veriut, Meta takohet me liderin e VMRO-DPMNE dhe Ali Ahmetin: Të bashkëpunojmë për përshpejtimin e integrimit

Presidenti Ilir Meta gjatë vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut është takuar me liderin e opozitës, Hristijan Mickoski. Gjatë bashkëbisedimit, meta shkruan se u diskutua për ecjen para me integrimin dhe përmirësimin e bashkëjetesës ndëretnike.

“Kënaqësi të takoja liderin e opozitës kryesore maqedonase, Kryetarin e VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski. Shkëmbyem mendime të vyera për forcimin e bashkëpunimit ndërmjet vendeve tona dhe theksuam rolin e rëndësishëm të opozitës, në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut, me qëllimin e përbashkët çeljen sa më parë të negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Europian. Vlerësova angazhimin dhe kontributin e VMRO-DPMNE dhe të Mickoski në zhvillimet demokratike të viteve të fundit në vendin fqinj, si dhe vullnetin e shprehur për përmirësimin e bashkëjetesës ndëretnike dhe forcimin e marrëdhënieve mes dy popujve”, shkruan Meta.

Meta u takua edhe me kreun e Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti. Meta shkruan se me Ahmetin biseduan për procesin e integrimit të dy vendeve, por edhe për projektin e Korridorit të 8.

“I hapur dhe i përzemërt, si gjithmonë, takimi me liderin e Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti. Shkëmbyem vlerësime të vlefshme për zhvillimet në vendet tona, me fokus përshpejtimin e proceseve integruese që mundësojnë çeljen sa më parë të negociatave të anëtarësimit me Bashkimin Europian. Vlerësuam së bashku se zbatimi i projektit madhor të Korridorit 8-të, do të lidhë më shumë vendet tona dhe do të jetë thelbësor për një të ardhme më të mirë të qytetarëve të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut”, shkruan Meta.


Lajmi kryesor:

Meta takon Kryeministrin e mandatuar të Maqedonisë së Veriut: Të dy vendet tona meritojnë çeljen sa më parë të negociatave me Bashkimin Europian


Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Steinmeier: Zgjidhje evropiane për problemet e migracionit

Steinmeier: Zgjidhje evropiane për problemet e migracionit