VKM për Kopshtin Botanik, Panariti: Po gjymtohet Universiteti i Tiranës

VKM për Kopshtin Botanik, Panariti: Po gjymtohet Universiteti i Tiranës

Ish ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti  ka reaguar në lidhje me vendimin e qeverisë për t'i kaluar Kopshtin Botanik, Bashkisë së Tiranës.  Sipas Panaritit shkëputja e Kopshtit Botanik nga Universiteti i Tiranës është një shumë e mirëfilltë mbi botën akademike.

Ndër të tjera Panariti në një reagim të shpërndarë në rrjetet social ka thënë se kjo VKM e gjymton rëndë UT dhe mbi të gjitha rrezikon ruajtjen zhvillimin e studimin e florës shqiptare.

"Perse shkeputja e Kopeshtit Botanik nga Universiteti i Tiranës eshte nje dhunë e mirefillte mbi botën akademike ? Ja si percaktohet ne fjaloret enciklopedike, qellimi dhe misioni i Kopeshtit Botanik. Kopeshti Botanik administrohet pergjithesisht nga universitetet ose institutet kerkimore shkencore, kjo sepse nder te tjera ata perfshijne herbariume dhe programe kerkimi mbi taksonomine e bimeve. Misioni i tyre eshte qe te ruajnë ne menyre te dokumentuar floren kombetare per ruajtjen, kerkimi shkencor dhe mbi te gjitha edukimin e brezit te ri me vlerat e kesaj pasurie kombetare dhe boterore. Kopeshti Botanik i pare universitar ka qene kopeshti botanik madheshtor  i liceut të Teofrastit ne Greqine antike. Universitetet e periudhes se rilindjes Italiane, i kishin kopshtet botanike, diamante te krenarise dhe te prestigjit të tyre.. Ndersa sot Universitetet e Oxford dhe Cambridge, krenohen me kopshtet botanike, te cilat janë museume të mirefillta dhe pasuri akademike dhe taksonomine.. Shkeputja e Kopeshtit Botanik nga Universiteti i Tiranës, e gjymton rende dhe në menyre te pariparueshme ate por mbi të gjitha rrezikon ruajtjen, zhvillimin dhe studimin e flores shqiptare"  ka shkruar Panariti.

Ditën e sotme një qëndrim kundër kësaj VKM ka mbajtur edhe rektori i UT, Mynyr Koni. 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Partia e Mitsotakis kandidon Fredi Belerin për eurodeputet, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Shkodër, ishte larguar nga shtëpia disa ditë më parë, gjendet trupi i pajetë i 49-vjeçarit në ujërat e Bunës

Shkodër, ishte larguar nga shtëpia disa ditë më parë, gjendet trupi i pajetë i 49-vjeçarit në ujërat e Bunës