Von der Leyen: Rruga e BE-së për Ballkanin Perëndimor është e rëndësisë së madhe strategjike

Shefja e Komisionit Europian Von der Leyen tha se hapja e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut , janë me rëndësi të madhe strategjike për BE.

Komentet e Presidentes së zgjedhur të Komisionit Europian, u bënë gjatë një konference për shtyp me gazetarët në Berlin.

"Unë besoj me vendosmëri se është me rëndësi të madhe strategjike për ne që të hapim dyert me Ballkanin Perëndimor sa më shumë të jetë e mundur, - tha von der Leyen.

"Shqipëria dhe Maqedonia Veriore kanë bërë përpjekje të jashtëzakonshme për të arritur pikën që u kemi kërkuar atyre të arrijnë," vazhdoi ajo, ndërsa theksoi se do të kërkojë mjete alternative për të forcuar lidhjet me vendet e Ballkanit.

"Për sa kohë që nuk është e mundur të hapen bisedimet e pranimit ... Unë do të vë tërë energjinë time në zhvillimin e projekteve të përbashkëta që do t'i lidhin gjithnjë e më shumë këto vende me ne përmes bashkëpunimit të ngushtë", tha ajo, duke shtuar: Nëse nuk e bëjmë do të krijohet një boshllëk i madh. Unë nuk dua që kjo të ndodhë.

Me gazetarët foli edhe kancelarja Merkel e cila tha se është "jashtëzakonisht e rëndësishme, për interesat strategjikë europian, që këto dy vende të mos humbasin shpresën në perspektivën e pranimit në BE." Kjo gjithashtu është "shumë e lidhur" me çështjen e  migracionit, duke aluduar në faktin se shumë refugjatë kanë hyrë në BE në vitet e kaluara përmes rrugës së Ballkanit Perëndimor.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    I ftohti polar, a jeni dakord me vendimin e Ministrisë së Arsimit për të mbyllur shkollat?×

Lajmi i fundit

John

Friedrich Merz konfirmohet në krye të CDU-së, Basha: Pres të punojmë më afër së bashku për të ardhmen europiane të Shqipërisë