Von Der Leyen telefonon Kryeministrin e Maqedonisë: Janë afër arritjes së marrëveshjes me Bullgarinë! BE është gati të caktojë datën e negociatave

Von Der Leyen telefonon Kryeministrin e Maqedonisë: Janë afër arritjes së marrëveshjes me Bullgarinë! BE është gati të caktojë datën e negociatave

Kryemininistri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçeski dhe Presidentja e KE-së Ursula Von Der Leyen

Presidentja e Komisionit Evropian Von Der Leyen ka telefonuar sot Kryemininistrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski në lidhje me zgjidhjen e ngërçit mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë. Ajo thotë se Maqedonia e Veriut është në prag të një marrëveshje me Bullgarinë.

Ky hap i mundëson Komisionit Europian që të nisë procesin e shqyrtimit për hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, sipas Von Der Leyen.

“Lajme të mirëseardhura që Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria, me mbështetjen e Francës, janë afër një marrëveshjeje që merr parasysh interesat dhe shqetësimet. Komisioni Evropian  është gati të nisë procesin e shqyrtimit për Maqedoninë dhe Shqipërinë, hapin e radhës në rrugën e tyre evropiane”, shkroi  Von Der Leyen në Twitter.

Në ditën e fundit të Presidencës franceze të Bashkimit Evropian, në qeverinë e Shkupit mbërriti zyrtarisht propozimi francez për zgjidhjen për heqjen e vetos bullgare me garancinë për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë. Macron-i tha se ka marrë dakordësinë e kryeministrit dhe presidentit të Bullgarisë për propozimin francez, dhe pret që diskutimet në qeverinë e Shkupit të jenë pozitive. Në Maqedoninë e Veriut pritet të nisin konsultimet e gjera në qeveri dhe partnerët e koalicionit, presidentin, parlamentin, opozitën dhe me shoqërinë civile. 

K.T./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çmimet e hidrokarbureve, a po i mbron Bordi i Transparencës interesat e qytetarëve?×

Lajmi i fundit

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik