Vota e Zgurit bllokon këshillat bashkiakë, PS i drejtohet Kolegjit Zgjedhor

TIRANE - Mbledhjet e Komisioni Qendror të Zgjedhjeve vijojnë të jenë thjesht procedurale, për sa kohë kryetari i KQZ, Klement Zguri, voton kundër çdo projektvendimi për shpërndarjen e mandateve për këshillat bashkiak.

Gjatë mbledhjes së të martës edhe 22 bashki të tjera në vend do të presin gjykimin e Kolegjit Zgjedhor për të marrë mandatet, për sa kohë në KQZ, nuk përmbushet kuorumi i kërkuar prej 5 votash.

Nesër në 10:30 diskutohen dhe 13 këshilla të tjerë bashkiak. Por ndërsa për këshillat bashkiak do të pritet fjala e Kolegjit Zgjedhor, kryebashkiakët e rinj vijojnë të marrin mandatet nga gjykatat e rretheve.

Ditën e sotme 3 kryebashkiakë të rinj të dalë nga zgjedhjet e 30 kanë konfirmuar mandatet e tyre. Ish gardisti i 21 Janarit Agron Malaj është konfirmuar si kryebashkiak i ri për qytetin e Matit. Po ashtu gjykata konfirmoi dhe mandatet e Flamur Golemit për bashkinë e Gjirokastrës dhe Gjolek Guçit për bashkinë e Memaliajt.

G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A bënë zgjedhjen e duhur demokratët duke konfirmuar Lulzim Bashën në krye të PD-së?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Logjika e Bashës në 2019 e bën humbës në zgjedhjet brenda PD-së, shumica ka qene kundër tij