‘Manifestim për jetën’, një grup qytetarësh protestojnë para kryeministrisë pas vrasjes së 28-vjeçares nga bashkëshorti në Fier

‘Manifestim për jetën’, një grup qytetarësh protestojnë para kryeministrisë pas vrasjes së 28-vjeçares nga bashkëshorti në Fier

Pamje nga protesta

Nën logon ‘Manifestim për jetën’, disa aktiviste të shoqërisë civile kanë protestuar ditën e sotme para kryeministrisë, pas vrasjes së 28-vjeçares, dy ditë më parë në Fier nga bashkëshorti i saj.

‘Asnjë grua tjetër nuk meriton të ndahet nga jeta për shkak të kthetrave të dhunës patriarkale në një sistem që legjitimimin e kësaj dhune e ka shndërruar në rutinë. Në kujtim të Irvana Hyka Medinajt. Për Irvanën dhe çdo grua që rron me frikën e shtypjes, dhunës e vrasjes. Ti ke motra, nuk je vetëm!’- njofton Xheni Karaj, në thirrjen e bërë në rrjetet sociale për manifestimin e sotëm.

Ngjarja e rëndë në Fier ndodhi dy ditë më parë, ku 29 vjeçari Demokrat Medinaj goditi 31 herë me thikë për vdekje gruan e tij 28-vjeçaren Irvana Hyka, 6-javëshe shtatzënë, pasditen e djeshme në lagjen "Sheq i madh", Fier, është gjetur i pajetë sot.

Një ditë më vonë, rreth orës 10:20, 29 vjeçari u gjet i vdekur dhe pa shenja dhune, në vendin e quajtur "Vija e ngjalës". Dyshohet se pasi vrau në mënyrë makabre gruan e tij, 29 vjeçari është vetëvrarë. Kjo ngjarje nxiti edhe reagime të shumta në mediat sociale.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • life: 19/03/2021 21:20

    popüll i paditur,me kujtohet shprehja per cdo gje qe ndodhte fajin e kishte SALIU

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ti jepet Bashës një shans tjetër për të drejtuar PD-në?×

Lajmi i fundit

Aksident në Librazhd, makina përfundon poshtë kamionit! 2 të plagosur

Aksident në Librazhd, makina përfundon poshtë kamionit! 2 të plagosur