Vrasja e Ardian Nikulaj, autoritetet marokene dorëzojnë telefonin e Ruben Saraivës! Akuzohet si ekzekutori i biznesmenit

Telefoni i Ruben Saraivës, portugezit 28-vjeçar, i cili iu sekuestrua pas arrestimit në Rabat tashmë është në Shqipëri.

Burime të Report Tv bëjnë me dije se autoritetet marokene ia kanë përcjell homologëve të tyre shqiptarë disa ditë më parë. I riu portugez dyshohet se kishte rolin e ekzekutorit në eliminimin e biznesmenit lezhjan Ardian Nikulaj më 19 prill të këtij viti, brenda ambienteve të hotelit të tij në Shëngjin.

Zbërthimi i komunikimeve të portugezit me anëtarët e tjerë të grupit të vrasësve me pagesë, katër britanikë dhe porositësi Edmond Haxhia, mbi qëllime të hakmarrjes prej konflikteve në disa dekada mes familjeve Nikulaj dhe Lekstakaj, do t’u shërbej hetuesve për t’i shtuar prova të reja ngjarjes së rëndë.

Të njëjtat burime bëjnë me dije se nga ana tjetër, marokenët, të cilët arrestuan Ruben Saraivën më shumë se 6 muaj më parë, pas një kohe të gjatë pa përgjigje, i kanë kërkuar palës shqiptare prova shtesë në kërkesën e Shqipërisë për ekstradim të vrasësit gjakftohtë, në drejtim të Tiranës. Përmes Ministrisë së Drejtësisë pritet të dërgohen në vijim materiale të tjera provash të hetimeve të muajve të fundit mbi ngjarjen, me të cilat do të synohet sjellja e portugezit në Shqipëri.

Të arrestuar në Britani të Madhe janë pjesa tjetër e grupit kriminal, Edmond Haxhia, Stephen Hunt, Thomas Mithan, Harriet Bridgeman dhe Harry Simson, për të cilët akoma nuk ka një vendim ekstradimi në Shqipëri.

Ardian Nikulaj po qëndronte ulur brenda biznesit të tij, kur portugezi, me skafandër hyri dhe qëlloi disa herë me pistoletë, duke e lënë të vdekur në vend. Për kryerjen e kësaj vrasje, Edmond Haxhia mori një armatë të tërë bashkëpunëtorësh të huaj, të cilët për ditë me radhë vëzhguan Nikulajn në hotel për të kronometruar momentin e ekzekutimit. Pas ngjarjes, një pjesë e vrasësve u larguan nga Rinasi dhe të tjerë në rrugë tokësore në Greqi, por shumë shpejt u arrestuan një e nga një.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Renditja e UEFA-s/ Italia kërkon pesë skuadra në Champions League, vendimtare sfidat e Romës dhe Milanit

Renditja e UEFA-s/ Italia kërkon pesë skuadra në Champions League, vendimtare sfidat e Romës dhe Milanit