Vrasja e Azem Hajdarit/ Zbardhen emrat e tre gjyqtarëve të dosjes Haxhiaj

Report Tv ka zbardhur emrat e tre gjyqtarëve të dosjes Haxhiaj. Mësohet se Këshilli i Lartë Gjyqësor ka përzgjedhur gjyqtarët Dhimitër Lara, Ndue Dreni dhe Sokol Binaj.

Izet Haxhia, truprojë i ish-kryeministrit Sali Berisha, është dënuar me 25 vjet burg për vrasjen e ish deputetit të Partisë Demokratike Azem Hajdari.

Haxhia i icli u ekstradua në Shqipëri nga Turqia ku qëndroi për vite të tëra në arrati, kërkon nga Apeli i Tiiranës që të rihapë nga fillimi procesin gjyqësor që është bërë ndaj tij, në mungesë.

Izet Haxhia nuk ka pranuar asnjëherë të jetë autor i vrasjes së Hajdarit në shatator të vitit 1998. E po ashtu nuk ka pranuar asnjë nga gjyqtarët që janë aktualisht në Apelin e Tiranës. E caktuar më herët ka qenë edhe Fatmir Hajdari, gjyqtarja bashkëshorte e deputetit të ndjerë Azem Hajdari, që bashkë me kolegë të tjerë të saj, nuk janë pranuar nga Haxhia. Fatmir hajdari dha dorëheqjen, ndonëse shorti e kishte përzgjedhur në trupën gjykuese.

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka zhbllokuar edhe 184 çështje të tjera gjyqësore të mbetura pezull, duke ja deleguar gjyqtarëve të tjerë.

m.v./Shqiptarja.com
Komento