Vrasja e Paulin Gjergjit dhe Bujar Likës në Laç, Prokuroria mbyll hetimet! Si tentuan njerëzit e Eduard Lamajt të pajtohen me familjen e biznesmenit

Prokuroria e Kurbinit ka mbyllur hetimet për vrasjen e dy biznesmeneve Paulin Gjergji dhe Bujar Lika, ngjarje e ndodhur në muajin maj të vitit 2020-të brenda një lokali në autostraden Milot-Mamurras pranë fshatit Gjorm të Kurbinit. Në lidhje me këtë krim të dyfishtë janë dërguar për gjykim katër të pandehur për akuzat e vrasjes në rrethana të tjera cilësuese e kryer në bashkëpunim dhe armëmbaajtje pa leje.

Eduart Lamaj akuzohet se ka pasur rolin e ekzekutorit, ndërsa miqtë e tij Ilir Lika (Xhepaj), Klaudio Përkola dhe Oltion Vlashi në rolin e ndihmësit. Sipas prokurorisë motivet e ngjarjes mbeten të paqarta, por ka dyshime të forta se 4 autoret kanë patur si qëllim grabitjen e biznesmenit Paulin Gjergji, ngjarje që përfundoj më pas në përdorimin e armës, duke qenë se edhe Bujar Lika ka qenë i armatosur.

Sipas burimeve familjarët e 4 autoreve e kanë dënuar ngjarjen e rëndë dhe në emër të tyre, babai i Eduart Lamaj, i ka dërguar një masazh familjes së Bujar Likës, duke i kërkuar falje në emër të 3 familjeve.

Referuar dosjes hetimore babai i Lamajt ka thënë se "gjakun e ke tek unë dhe mos e kërko në tjetër vend". Por në përgjigjen e tij babai i Bujar Likës ka thënë se ajo fjalë nuk kishte vend në bazë të zakonit, pasi lajmin e kishin marrë vesh të gjithë.

Ndërkohë për dy mjekët Besim Lama dhe Viktor Marku që mjekuan në një klinike private Eduart Lamajn i cili mbeti i plagosur në ngjarje, dosja është veçuar dhe po vijon hetimi. Në lidhje me vrasjen e dyfishtë janë në paraburgim Eduart Lamaj dhe Ilir Lika [xhepaj}, ndërsa Klaudio Përkola dhe Oltion Vlashi vijojnë të jenë në kërkim nga policia. Ata dyshohet se janë lërguar jashtë vendit pas ngjarjes, por nuk janë shpallur ende në kërkim ndërkombëtar.

Be.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të frekuentojnë auditorët duke rrezikuar shëndetin e të tjerëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Temperaturat do të vijnë në rritje, njihuni me parashikimin e motit për ditën e sotme