Vrasja e Naim Zyberit, rigjykim në Tiranë! Gjykata e Lartë e heq nga Elbasani dhe kthen Grorin në Tiranë

Vrasja e Naim Zyberit, rigjykim në Tiranë! Gjykata e Lartë e heq nga Elbasani dhe kthen Grorin në Tiranë

Arben Grori

Pas më shumë se një viti pezull, Gjykata e Lartë cakton Dhomën Penale të Tiranës si gjykatë kompetente për të shqyrtuar kërkesën e Arben Grorit, të dënuarit me burg përjetë për vrasjen e Naim Zyberit.

Pasi fitoi rigjykimin në Apel, Grori nisi procesin në Tiranë por kjo gjykatë e transferoi për kompetencë në Elbasan pasi ai ndodhet në qelitë e burgut të Peqinit.

Ankimi i bërë në Gjykatën e Lartë vendosi që përfundimisht kjo çështje të gjykohet nga Gjykata Penale e Tiranës e cila duhet të shprehet nëse do mbetet në fuqi dënimi përjetë ndaj Grorit apo do fitojë lirinë pasi ka kryer afro 19 vite burg.

Arben Grori u dënua nga autoritetet italiane por dënimi ndaj tij u transferua në Shqipëri dhe ky dënim është dhënë pasi vrau Naim Zyberin 2 dekada më parë në një spital në Itali.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eliminimi nga Champions League, Edlir Tetova: Peng penalltitë, në stërvitje nuk gabuam asnjë

Eliminimi nga Champions League, Edlir Tetova: Peng penalltitë, në stërvitje nuk gabuam asnjë