Vrasjet e dyshimta në Afganistan! Del VIDEO, ushtari australian qëllon burrin e paarmatosur

Vrasjet e dyshimta në Afganistan! Del VIDEO, ushtari australian qëllon burrin e paarmatosur

Video nga dokumentari i BBC

Një dokumentar i ri i BBC është kritikuar nga veteranët pasi bazoi pretendimet e SAS për krime lufte të ushtarëve britanik në videon e trupave australian që qëllojnë një burrë të paarmatosur.

Në dokumentar prentedohej se ishin zbuluar 54 vrasje të dyshimta të kryera nga një njësi britanike SAS në një turne gjashtë mujor në Afganistan në vitet 2010-2011. Në dokumentar u shfaqën pamjet e një ushtari australian që qëllonte një afgan që ishte shtrirë në fushë.

Lajmi se trupat e forcave speciale australiane ishin përfshirë në vrasje të paligjshme shkaktoi një skandal të madh në vend, me një raport që zbuloi se u ekzekutuan të burgosurit.

Ish ushtari britanik i SAS, Chris Ryan kritikoi përdorimin e pamjeve së bashku me intervistat me një ish anëtar australian të SAS.

"Një nivel i ri i ulët pasi BBC përdor pamjet dhe personelin SASR (SAS Australian) për supozimet e tyre të pabaza në lidhje me SAS-in britanik," tha ai.

Shefi në pension i Marinës Mbretërore, kundëradmirali Christopher John Parry, paralajmëroi se do të gjenden trupat që janë fajtorë për krimet e luftës.

Anëtarët e SAS Australian, e cila është e ndarë nga ekuivalenti i saj në Mbretërinë e Bashkuar, aktualisht po përballen me një gjyq për vrasje. 

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Anisa: 15/07/2022 10:10

  KUR NXJERRIN GRAT E JU PRESIN KOKAT NE SHESH APP KUR I RRAHIN ME KAMZHIK , PO KUR I MARIN FEMIJET DHE I STERVISIN PER USHTAR , PP KUR HEDHIN NE ER NEPER XHAMI NJEREZ QE LUTEN DHE I VRASIN, PO KUR PERDHUNOJN GRAT , E KAN PAK DHE HAK ASNJEHER TE PAKTEN USHTARET E NATOS NUK VRASIN KOT , CDO DIT IKIN NJEREZ NGA KETA ME BREKUSHE SE JAN KAFSH VRASIN DHE THERIN .

  Përgjigju
 • Turi: 13/07/2022 15:17

  Ju qe jeni pro Natos dhe perendimore e perse nuk i denoni keto krime qe jane bere apo nuk ju vjen mire ? Keto qe raportohen jane 0,1 e masakrave qe kane kryer ushtaret e ketyre vendeve ne popullsine civile prandaj zgjohuni qe ta dini kush jane kriminelet e vertete

  Përgjigju
  • Toni: 13/07/2022 15:45

   Mire thua ta pyesnim njeher kete talebanin qe perdhunon femij meshkuj duke i detyruar te kercejne si vajza per mullahet pervers te afganistanit nese ka nevoje per avokat dhe se ka te drejte qe te mos flase. Ndersa per neve qe duam Naton ti thonim Natos mos e cliro Kosoven se do vijne talebanet ta clirojne. Se talebanet e palestinezet na duan shume e do i zhdukin serbet dhe nuk do i lene te vrasin femij e perdhunojn gra shqiptare. Ty zoti ishalla te sjell mendjen e kokes e te ndricon gjykimin ose te pakten te te coj te jetosh me vellezerit e tu ne Afganistan sepse tani eshte nje vend i lire nen drejtimin e talebaneve.

 • Sondazhi i ditës:

  Opozita akuzon Ramën për sulmin ndaj Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Sulmoi me grusht Berishën, Gert Shehu del sot para gjykatës! Njihet me masën e arrestit

Sulmoi me grusht Berishën, Gert Shehu del sot para gjykatës! Njihet me masën e arrestit