Vrau 4 policë në 2009,Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e Dritan Dajtit për përjashtimin e gjyqtarit Sandër Simon

Vrau 4 policë në 2009,Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e Dritan Dajtit për përjashtimin e gjyqtarit Sandër Simon

Dritan Dajti

Gjykata e Lartë rrëzoi kërkesën e Dritan Dajtit për të përjashtuar nga trupa e shqyrtimit të rekursit të prokurorisë, gjyqtarin Sandër Simoni, me argumentin se gjatë ushtrimit të funksioneve ka shfaqur mendimin e tij mbi faktet dhe rrethanat ndaj procesit të tij.

Gjyqtari Enton Dhimitri e rrëzoi kërkesën e caktoi masë administrative ndaj Dajtit me vlerë 10 mijë lekë.

Në Gjykatën e Lartë pritet të vendoset në 11 qershor nëse do të pranohet apo jo rekursi i prokurorisë së krimeve të rënda në atë kohë, që kërkon rikthimin e burgut përjetë për Dritan Dajtin, vrasësin e 4 policisë në 2009-ën në Durrës, i cili në Apel u dënua me 25 vite.

Po me kërkesë të Dajtit, më 4 qershor, u zëvendësua gjyqtari Medi Bici me argumentin se e  gjykuar një herë në 2003-shin, dhe në vend të tij u vendos me short Artur Kalaja.

Dritan Dajti u dënua nga shkalla e parë me burgim të përjetshëm për vrasjen e 4 efektivëve Kastriot Feskaj, Altin Dizdari, Sajmir Duçkollari dhe Fatos Xhani, ngjarje e shënuar më 7 gusht të vitit 2009, në Durrës, gjatë një operacioni për arrestimin e tij.

Por, në shkurt të vitit 2019 Gjykata e Apelit e Krimeve të Rënda pranoi kërkesën e Dajtit për gjykim të shkurtuar duke caktuar ndaj këtij të fundit 25 vite burg. Ndërkohë, vendimi i dhënë nga pesë gjyqtaret e Apelit, Fuat Vjerdha kryetar, Lindita Hoxha, Aleks Nikolli, Petrit Aliaj dhe Skender Damini u ankimua nga Prokuroria e Apelit e Krimeve të Rënda, e cila kërkon dënimin e Dajtit me burgim të përjetshëm. Gjykata e Lartë do ta shtyjë më 11 qershor shqyrimin e kërkesës së Prokurorisë së Krimeve të Rënda, që kërkon burg përjetë për Dritan Dajtin. 

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Malo: 07/06/2024 16:22

  Nese i mbeten denimet me te perjetshem mund te themi qe ka drejtesi te re.Ne te kundert po iu la 25 drejtesia RIP

  Përgjigju
 • Real: 07/06/2024 13:12

  Drejtwsia e re eshte ne prove me rastin e ketij krumine. Jo vetem te perjetshem por urgjent dhe 41 bis dhe konfiakim pasurie. Po u keput koka keshtu, banda w ketij jashte shpartallohet kollaj.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Zyrtare/ Armando Sadiku ndryshon skuadrën e 15-të në karrierë

Zyrtare/ Armando Sadiku ndryshon skuadrën e 15-të në karrierë