Vrau ish-gruan, Gjykata e Fierit lë në burg, Elton Meta kokëulur dhe i braktisur në gjyq: Unë e doja! Vjehrri më kërcënonte, armën e bleva për vetëmbrojtje

Ndryshe nga 1 vit  më parë kur prindërit e mbështetën dhe iu gjendën pranë kur terrorizoi me armë familjen e vjehrrit të tij, këtë të martë Elton Meta ishte i vetëm, i braktisur nga të afërmit kur u fut me pranga në duar dhe nën masa të rrepta sigurie në dyert e Gjykatës së Fierit.

Në gjendje të rënduar psikologjike dhe me lot në sy,  Elton Meta siç njihej më parë, por ligjërisht Elton Benga, me mbiemrin që i kishte marrë nënës së vajzës së tij, ai pranoi se e vrau ish-bashkëshorten, Sabrina Bengaj, pa dhënë shumë detaje për konfliktet në çift. Seanca për vlerësimin e masës së sigurisë u zhvillua me dyert të mbyllura, por avokati i caktuar kryesisht nga gjykata, Dritan Dema, tha se 32-vjeçari është shfajësuar duke thënë se "vjehri e kërcënonte me jetë". Po kështu pretendoi se armën e krimit tip kallashnik e ka blerë për vetëmbrojtje".

Në përfundim, gjyqtarja Alketa Lice caktoi masën e sigurisë “arrest me burg”, me kërkesë të prokurores Englantina Shehu, nëna akuzat e vrasjse për shkak të marrëdhenieve familjare dhe armëmbajtjes pa leje.

"Nuk doja ta vrisja por ndihesha i kërcënuar. Unë e doja dhe nuk doja që të ndërhynin familjarët në marrëdhënien tonë. Vjehrri më kërcënonte duke më thënë se do më vrasë. Armën e kam blerë për vetëmbrojtje", ka thënë Meta.

Ngjarja e rëndë ka ndodhur tre ditë më parë në fshatin Zhupan në familjen e Partizan Bengaj ku Elton Metaj ka shkuar në banesen e ish gruas se tij dhe pasi e ka nxjerrë jashtë shtëpisë e ka qëlluar për vdekje nga mbrapa me armë zjarri tip automatik. Pas vrasjes së ish gruas se tij ai është larguar nga vendi i ngjarjes ku është kapur nga policia pas tre orësh nga kryerja e krimit.

1631607754_1631607283eltonmeta.jpg

Elton Meta

Vendimi i gjykates

 


Lajmi kryesor:

Burg ish-burrit vrasës të Sabrina Bengës! Drejtësia në Fier e ‘çmendi’ Elton Metën për t’i shpëtuar burgut! Mjeku i Zaharisë: Ai s'është i sëmurë mendor! Ndihmë ekonomike për vajzën 3 vjeçare


Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të humbasin vitin akademik?×

Lajmi i fundit

John

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut, 32 komuna tashmë me kryetar, 42 komuna do të ketë raund të dytë më 31 tetor! Kryeson opozita maqedonase