Vritet aksidentalisht nga policia e Maqedonisë së Veriut 23-vjeçarja afrikane, ishte shtazënë! Bashkëshorti: Para se të vdiste më tha e ardhmja do jetë e mirë

Vritet aksidentalisht nga policia e Maqedonisë së Veriut 23-vjeçarja afrikane, ishte shtazënë! Bashkëshorti: Para se të vdiste më tha e ardhmja do jetë e mirë

Emigrantja 23-vjeçarja

Një 23-vjeçare afrikane është qëlluar aksidentalisht nga policia në Maqedoninë e Veriut gjatë një përleshjeje në kufirin Greqi-Maqedoni e Veriut,  kur një oficer u përpoq të arrestonte një emigrant ilegal. E reja afrikane 23-vjeçare ishte shtazënë.

Bashkëshorti i Fatmatës tregon momentet e fundit që ka kaluar me të para se ajo të pushkatohej. Menjëherë pas kalimit të kufirit, ajo i tha se e ardhmja do të jetë e mirë.

 "Tani të gjitha dyert duken të mbyllura, por do të hapet një tjetër për ne. E ardhmja do të jetë e mirë". Dëshira e Ebu Bekrit, siç raporton organizata Pema e Dytë, është që bota të dijë për këtë rast.

Emigrantja 23-vjeçare humbi jetën të mërkurën e kaluar pasi dy policë ndaluan dy makina në të cilat transportoheshin ilegalisht emigrantët . Aksidenti ka ndodhur kur njëri prej kontrabandistëve ka sulmuar një polici dhe ka tentuar t'i marrë pistoletën e shërbimit dhe në këtë ngatërresë është qëlluar një plumb që ka përfunduar në Fatmatë.

Organizata “Second Tree” e cila punon në kampet e refugjatëve në pjesën veriore të Greqisë në llogarinë zyrtare në Instagram shkruan se ajo u vra pasi kaloi kufirin grek, vend që ia refuzoi azilin, duke e bërë të padukshme.

Por ajo ishte njeri. Ajo ishte e ngrohtë, entuziaste dhe e gëzuar. Nëse nuk do ta dinit, as që do ta merrnit me mend se ai jeton në një kamp refugjatësh. Ajo ishte 23 vjeçe. Ajo ishte plot jetë, gjithmonë e gatshme për të ndarë forcën dhe energjinë e saj dhe i pëlqente të kërcente. Ajo kërceu dhe këndoi “me majë të zërit”, siç e përshkruan motra e saj Brintina. Mendoni për atë si atë person, sepse kështu do ta kujtojmë. Ajo ishte pjesë e organizatës sonë, shkruan Second Tree.

Fatma kishte edhe një burrë, Ebu Bekrin dhe ata njiheshin që në fëmijëri. Ata shpesh e quanin njëri-tjetrin "gjithçka ime".

“Ishin aq shumë të dashuruar sa shpesh ne dinim të bënim shaka me ta dhe t’i themi “Shpresoj që edhe unë të gjej dikë që do të më dojë kështu”, thuhet në postim.

Dy muaj para se të vritej, Fatma i tha Ebu Bekarit se ishte shtatzënë, por meqë nuk kishin dokumente dhe para, nuk bënë kurrë një test shtatzënie.

Organizata thotë se ai ende nuk e di nëse fëmija i tyre i parë vdiq me gruan e tij, por ai ishte i pranishëm kur u qëllua Fatma.

-Ai thërriste emrin e tij, lutej për ndihmë, thuaj "Pema e dytë" dhe shtoi se ka edhe një video në të cilën Ebu Bekar përqafon Fatmën ndërsa ajo po vdes nga plaga me armë zjarri.

Menjëherë më pas, bashkëshorti i Fatmës u arrestua dhe u mbajt në paraburgim për një ditë pa asnjë lajm për gruan e tij. I është ofruar që ta lërë në kufi me Serbinë, por ai ka thënë se “do drejtësi për Fatmën”.

Giovanni dhe Juliet nga ekipi ynë tani janë me Abu Bakar në Maqedoninë e Veriut. Ai ende nuk e di se ku ndodhet trupi i Fatmës dhe kërkon ta shohë që nga dita që u ndanë. Ai ka një avokat me vete dhe janë gati të kërkojnë drejtësi, thonë nga organizata.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj