Vuri në alarm botën, ky është momenti kur raketa kineze bie në Oqeanin Indian (VIDEO)

Ushtria amerikane ka arritur të sigurojë videon kur raketa kineze Long March 5B hyri në atmosferën e Tokës për të rënë më pas në Oqeanin Indian duke mos shkaktuar asnjë dëm në zona të banuara.

Shumica e mbeturinave u dogjën në atmosferë, ndërsa pjesë të bërthamës 30 metra të raketës së Long March 5B ri-hynë në atmosferë në orën 10.24 të mëngjesit me kohën e Pekinit (2.24am GMT) dhe u ul në një vend me koordinatat me gjatësi 72.47 gradë në lindje dhe gjerësi 2.65 gradë në veri.

Raketa, e cila ishte e gjatë rreth 108 metra e gjatë dhe peshonte gati 20 ton, filloi rrugëtimin e saj për në hapësirë më 29 prill, por pasi karburanti i mbaroi, raketa filloi të lëvizte në mënyrë të pakontrolluar nëpër orbitë.

1620628215_64006097c477de88f.jpg

M.Q./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    BE heq kufizimet dhe pak raste ditore, a mendoni se mbaroi pandemia në Shqipëri?

Komento

Komente

  • Ela: 10/05/2021 17:35

    O mjer ne sa prapa jemi

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Kancelari austriak Kurz: Kosova dhe Serbia duhet të gjejnë rrugën e marrëveshjes