Xhokovic-Federer futet në historinë e tenisit, 'Uimbelldoni' vendoset me 'tie break'

14 korriku i 2019 me siguri do të mbahet mend gjatë në botën e tenisit. Finalja e ‘Uimbelldonit’ mes Novak Xhokovic dhe Roxher Federer jo vetëm që ka qenë spektakolare dhe dramatike, por edhe ka rezultuar sfida më e gjatë në historinë e këtij sporti, plot 4 orë e 57 minuta.

Në fund ai që ka triumfuar ka qenë tenisti serb Novak Xhokovic, i cili ka marrë trofeun e pestë të ‘Uimbelldonit’, ndërsa në rast fitoreje do të ishte triumfi i 9 për zviceranin 38-vjeçar. Se sa e dyluftuar kjo sfidë e tregojnë edhe setet, pasi fillimisht u ndanë 2-2. Për të përcaktuar fituesin i nevojit seti i tretë që gjithashtu u mbyll 12-12, po që u vendos me “tie break”. Edhe pse në fund Federer ishte para me pikë, turneun e fitoi me ‘game’ lojtari më i ftohtë i kompeticionit.

Në karrierën e Xhokovic ky ishte ‘slami’ i 16, duke qenë vetëm dy trofe prestigjioz prapa spanjollit Rafael Nadal. Sa i takon fitimeve nga ndeshja sipas spanjolles ‘AS’ Xhokovic mbushi llogarinë me 2.6 mln euro, ndërsa për Federer shkuan 1.3 mln euro.

Pas përfundimit të takimit serbi Xhokovic u shpreh: “Kjo ishte thjesht beteja më e ashpër e jetës time dhe në momentin kur përfundoi ndjeva sikur hoqa tonelata peshë nga shpina. Ishte një fitore epike, fantastike, sigurisht edhe falë rivalit tim.”

Ndërkohë Federer tregoi se ishte i lumtur që luftoi deri në fund: “Më mungoi vetëm një pikë, çfarë të bëja më shumë? Di vetëm të them me krenari se jam i lumtur për mënyrën se si i mbaj mbi shpatulla 38 vitet e mija.”

Ne.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Aksidentet përgjakin rrugët, 73 ngjarje me 15 viktima në 13 ditë. A ka ardhur koha e hartimit të një strategjie nga specialistët për reduktimin e numrit të aksidenteve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Hidhen me këmbë e me duar, kërcimi epik i dy mjekeve kur shërohet pacienti i fundit me COVID