Ylli Pata: Si më 30 qershor 2019: S’hyj në zgjedhje me Ramën-kryeministër? Pra fajin se ka pasur Luli!

Ylli Pata: Si më 30 qershor 2019: S’hyj në zgjedhje me Ramën-kryeministër? Pra fajin se ka pasur Luli!

Sali Berisha dhe Lulzim Basha

Vitet ikin si uji i përrenjve dhe liqeneve të kaskadës që mbysin çdo vit fshatrat e Nënshkodrës. Ndërsa Ana e Malit, Dajçi, po më shumë pjesa mbas Kalasë përjeton një shkatërrim ekonomik kolosal, në Tiranë gëzojnë se janë rritur kuotat e ka energji.

Por loja politike këtu nuk luan, ka një fabul, siç edhe Sali Berisha e tha sot. Pasi sulmoi për dy vite djegien e mandateve dhe bojkotin e zgjedhjeve lokale të vitit 2019, 4 vjet më pas doktori tha se nuk hyn në zgjedhje nëse kryeministër është Edi Rama. Skenar i njëjtë me 2019.

Argumentet janë të si dy pika uji: narko shteti, abdylajt, patronazhistët e shumë jistifikime që shtohen.

Kjo tregon se ora që ka mbetur nuk ka lidhje fare as me Lulin e as me shokët e tij, por kjo është thjesht një supe e vjetër që Saliu ngre e ul si për mëngjes si për drekë a për darkë prej 30 vjetësh.

Pasi kur e kërkon pushtetin e nuk i vjen, bën shantazh, kur nuk merr sinjal rrit dozën, e shton presionin, duke futur edhe duart të krahu tjetër për të arritur çarjen. Duket si strateg Berisha e ngjan si një romak i lashtë që përdor të famshmen aksiomë “divida ed impera”. Po asnjëherë nuk ka menduar që të krijojë një model që t’i pëlqejë shumë demokratëve, më pak socialistëve, e elektoratit gri t’i prisht mendja.

Pasi ka pasur një rrugë të shkurtër: me Ilir Metën, Berisha arriti që brenda PS-së një grup i madh thonin: Sala është njish, na duhet një si ai. Por prej sa Edi Rama ka ardhur në krye të PS-së, i cili ka një model të tijin politik Sali Berisha ka llocur. E gjithë energjia e tij politike është përdorur jo sit ë gjejë e prodhojë një ide e model anti-rama, po si ta rrëzojë kryetarin e PS-së, njëkohësisht kryeministër.

Përse Sali Berisha nuk e ka prodhuar një model? Ka disa arsye: e para duhet thënë se ka tentuar dikur në vitin 2007, me të ndjerin Sokol Olldashin që e vuri përballë Edi Ramës në zgjedhjet për kryetar bashkie.

Një model qytetar, human, politik që në fund ishte një precedent politik totalisht ani-berishë. Deklarata e Sokol Olldashit pasi humbi zgjedhjet për bashkinë e Tiranës është një nga ato mesazhet, që politika shqiptare nuk se i përjeton shpesh. Ishte një deklaratë e Sokol Olldashit-politikan, gazetar e intelektual por dhe njeri, i cili tentoi të flasë në radhë të parë me votuesit e tij që ishin të shumtë.

Edi Rama, si një njeri politik nga më studiozët në vend sipas gjasave ka parë tek Sokol Olldashi rivalin e tij politik, i cili ndryshe nga Sali Berisha, ishte më i ri, ndryshe nga Sali Berisha ishte poet, ndryshe nga Sali Berisha ishte më bohem dhe human, ndryshe nga Sali Berisha ishte i përndjekur i regjimit komunist, ndryshe nga Sali Berisha ishte nga jugu. E sipas gjasave mund të bëhej pa frikë një lider i rëndësishëm.

Sali Berishës, këtë fakt ja kanë thënë këshilltarët e huaj që ndihmuan fushatën e PD-së në vitin 2007, e pikërisht nga kjo, ai e la në hije, nuk e afroi, e më pas zhvillimet dihen.

Por përveç Sokol Olldashit, brenda PD-së janë krijuar realitete të rëndësishme politike nga viti 2005 deri 2009 përpara se të prekte virusin e tmerrshëm me katër deputetë.

Gjergj Bojaxhi, një teknokrat liberal që drejtoi KESH-in e më pas edhe INUK, tentoi të marrë drejtimin e Partisë Demokratike të Tiranës. Bojaxhi, realisht arriti të ketë edhe përkrahje në grupseksione të rëndësishme të PD-së, por Berisha në fund vulosi Aldo Bumçin, njeriun e faksit të Gërdecit.

Më pas dihet gjithçka’ vuri Lulzim Bashën, e përkrahu për 9 vjet, e më pas kur ky i fundit e largoi nga grupi e shpalli tradhëtar, e sot ka të tjerë  njerëz. Po si avaz ka të njëjtin: Nuk hyj në zgjedhje me Ramën kryeministër. Po kë do Berisha kryeministër, e si do e emërojë?

Normalisht formula është një qeveri teknike, e cila në një mënyrë surrogate edhe u provua në 2017. Po përse nuk tentojnë të fitojnë zgjedhjet bashkiake, e më pas ato parlamentare, duke sfiduar kryeministrin Edi Rama? Kjo është realisht dilema që nuk ka marrë asnjëherë përgjigje!/TemA

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • asolingo: 28/01/2023 22:05

    Parlament shqiptar nuk ka njerez por shpellare pata e rosa.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Prishtina kërkon penalizimin ndërkombëtar të Serbisë

Prishtina kërkon penalizimin ndërkombëtar të Serbisë