Zaloshnja: Cilët janë 650 mijë votuesit gri?

Zaloshnja: Cilët janë 650 mijë votuesit gri?

Foto ilustruese

Sipas të dhënave zyrtare të KQZ-së, në listat e zgjedhësve të Shqipërisë janë pothuaj 3.6 milionë shtetas. Sipas të dhënave më të fundit të Eurobarometer, rreth 40% e shtetasve shqiptarë të rritur (18 vjeç e sipër) janë në emigracion. Që do të thotë se vetëm 2.16 milionë shtetas të rritur banojnë në Shqipëri.

Po sa nga këta banorë të rritur nuk janë simpatizantë të asnjërit prej tre politikanëve kryesorë (Rama, Berisha e Meta)?

Nga një sondazh që publikova javën e shkuar, më rezultoi se plot 30% e të anketurave të rritur nuk simpatizonin anjërin prej tre politikanëve kryesorë (42% të tjerë simpatizonin Ramën dhe 28% Berishën&Metën). Duke kombinuar rezultatet e sondazhit me shifrat e mësipërme mbi banorët e rritur (30% X 2.16 milionë), rreth 650 mijë zgjedhës brenda vendit mund të konsiderohen sot votues gri.

Po cili është profili demografik i votuesve gri?

Grupi demografik më i fuqishëm i votuesve gri janë meshkujt urbanë të moshave 18-34 vjeç – kështu rezulton nga analiza e të dhënave të sondazhit tim të sipërcituar. E detajuar, analiza demografike e elektoratit gri pasqyrohet në tre grafikët e mëposhtëm.

 

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tjetër JO për negociatat nga BE, mendoni se Rama ka të drejtë me gjuhën e ashpër ndaj liderëve të Brukselit?×

Lajmi i fundit

John

PS takim me shqiptarët në Britani, Gjiknuri: Të angazhuar për votën e emigrantëve! Qeveria mekanizma lehtësues për investimet në Shqipëri