Zaloshnja: Vlerësimi i shqiptarëve të thjeshtë për SPAK-un tregon se reformimi i sistemit të drejtësisë po funksionon

Zaloshnja: Vlerësimi i shqiptarëve të thjeshtë për SPAK-un tregon se reformimi i sistemit të drejtësisë po funksionon

Nga një sondazh që po drejtoj në terren, me anketim të drejtpërdrejtë të qytetarëve nga Konispoli në Vermosh, rezulton paraprakisht se rreth 60% e shqiptarëve anojnë nga vlerësimi pozitiv për SPAK-un në luftën kundër korrupsionit (vetëm 27% negativ).

Rreth 67% e 4500 lexuesve të Shqiptarja.com kanë dhënë aktualisht vlerësim pozitiv online për punën e SPAK-ut (vetëm 20% negativ). Rreth 55% e 2000 lexuesve të BalkanWeb kanë dhënë aktualisht vlerësim pozitiv online për SPAK-un në luftën kundër korrupsionit (vetëm 33% negativ). Në një sondazh me 2000 SMS krejt të rastësishme që zhvillova për Report TV, Drejtuesi i SPAK-ut Dumani rezultoi personazhi i vitit 2023, me diferencë të madhe nga Rama, Berisha dhe shtatë personazhe të tjerë shtetërorë apo politikë (lexo këtu: Dumani i SPAK-ut i pari me 50%, ndërkohë 40% të pakënaqur me të dyja krahët e politikës!)

Ky vlerësim pozitiv i shqiptarëve të thjeshtë për SPAK-un tregon se po funksionon reformimi i sistemit të drejtësisë, i votuar me unanimitet nga 140 deputetë më 2016 (nën trysninë e fortë të SHBA-së dhe BE-së). Një vlerësim i tillë pozitiv e ka bazën në atë që lexojnë e dëgjojnë qytetarët – falë hetimit të SPAK-ut po shkojnë për korrupsion drejt gjyqit ish-kryeministra, ish-zv.kryeminstra, ish-ministra, ish-kryebashkiakë, dhe ish-drejtorë të rëndësishëm. Dhe hetimet e SPAK-ut po vazhdojnë intensivisht…

Kur PS-ja erdhi në pushtet, premtoi se do ta reformonte sistemin e drejtësisë, në mënyrë që ai ta luftonte korrupsionin që ishte rrënjosur në çdo qelizë të qeverisjes qendrore e vendore. Dhe vetëm tani po shihen frutet e para të atij reformimi.

Do duhet një punë e vazhdueshme e SPAK-ut dhe një plugim më i thellë i tokës prej tij në vijim, që zyrtarët dhe ish-zyrtarët mos t’u gëzohen më parave të taksapaguesve që kanë zhvatur apo që mund të kenë ndërmend të zhvasin.

Lufta e SPAK-ut kundër korrupsionit nuk është një sprint – është një maratonë!

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Genti: 07/04/2024 12:37

    Sistemi nuk eshte vetem Spak, sistem eshte cdo hallke e drejtesise. Gjyqesori nuk po funksionon Kjo eshte e qarte. Nje ceshtje shkon 10 vjet. Nqs ky quhet funksion atehere, ok funksionon

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

U fut për t'u larë, 25 vjeçari polak rrezikon mbytjen te Liqeni i Tiranës

U fut për t'u larë, 25 vjeçari polak rrezikon mbytjen te Liqeni i Tiranës