Zbardhet dëshmia e motrës së Eglantina Buci, e vrarë nga i ati dhe i vëllai në Tiranë: Babai e 'lante' mamanë në gjak, na rrihte me kabull elektrik! Prokuroria kërkon 50 vite për autorët

Viktima Eglantina Buci dhe vendi ku u gjet e groposur

Viktima Eglantina Buci dhe vendi ku u gjet e groposur

TIRANË- Histori makabre e vrasjes së Eglantina Bucit nga babi dhe vëllai i saj 10 vite më parë në Tiranë, është rikthyer sërish në vëmendje. Prokuroria e Tiranës ka mbyllur sot hetimet për babë e bir duke kërkuar 50 vite burg për të dy. Edhe më e trishtë ka qene dëshmia e motrës së viktimës, e cila tregoi dramën dhe dhunën që Faik Buci ushtronte ndaj dy vajzave të tij dhe bashkëshortes.

Në seancë e sotme të zhvilluar në Gjykatën e Tiranës, Elona Tufa, motra e viktimës, rrëfen se si i ati i rrihte barbarisht me kabull elektrik dhe se e ëma e tyre dhunohej aq shumë sa ishte gjithmonë 'e larë' në gjak.

"Kam fakte që jemi rrahur me kabllo dritash nga ky person prandaj u detyruam të iknim nga shtëpia. Me kabllo dritash pse hanin fëmijët karamele, rriheshim në mënyrë barbare. Ky babai im i ka bërë këto. Unë e kam baba. Gjithë jetën derisa kam ikur nga shtëpia. Pastaj mami ka ikur nga shtëpia se lahej në gjak çdo ditë", tha Elona para gjyqtarëve.

Si u zbulua ngjarja pas 10 vitesh?
Eshtrat e Eglantinës u gjetën nga një gjuetar në datën 13 shtator 2012, por sipas ekspertëve vrasja kishte ndodhur gati 6 muaj më parë. Policia është kthyer në vendin krimit më 21 shtator 2012 ku janë gjetur një pjesë e eshtrave të Eglantinës. Një pjesë e rrobave të Eglantinës ishte e djegur. Hetimet vijuan për më se 6 muaj, për t'u mbyllur më pas në 25 janar 2013. Por dëshmia e dëshmitarit kyç me inicialet M.T, i cili ka treguar se Shkëlzen Buci,vëllai i saj, që ishte në burg për një tjetër çështje, kishte vrarë motrën e tij. Kjo dëshmi bëri që të rihapeshin hetimet në 2018, për të çuar më pas në zbardhjen e plotë të ngjarjes.

Dëshmia kyçe e shokut të autorit
Babë e bir, Faik dhe Shkëlzen Buci kanë vrarë vajzën e shtëpisë, pasi kjo e fundit kishte shkuar të bashkëjetonte me një djalë pa pëlqimin e familjes. Dëshmitari okular i ngjarjes ka qenë shoku i ngushtë i Shkëlzen Bucit, i cili ka shërbyer për zbardhjen e plotë të këtij krimi makabër. E gjithë skena është parë nga ai, teksa ka qenë i pranishëm edhe në momentin e krimit. Më parë ai ka rrëfyer me detaje nga biseda që ka pasur motër e vëlla deri te momenti i vrasjes. Eglantina i kishte kërkuar ndihmë dëshmitarit që ta ndihmonte dhe ai i kishte dhënë fjalën se nuk do t'i ndodhte gjë, por nuk ndodhi kështu.

Si ndodhi vrasja?
Shkëlzeni ka thirrur motrën e tij për kafe, teksa ishte i shoqëruar në shokun e tij. Në momentin që nuk po shkonin për kafe, por rrugës për te Mali me Gropa, motra, Eglantina e ka kuptuar se diçka nuk po shkonte. Aty Shkëlzeni ka nxjerrë pistoletën dhe e ka qëlluar me një plumb në nofullën e majtë duke e lënë të vdekur në vend. E gjithë skena është parë nga shoku, i cili ka ndërhyrë duke i thënë "më vrit dhe mua", por që Shkëlzeni nuk e ka bërë. Ka qenë dëshmia e këtij, që ka shërbyer si spunto më pas për zbardhjen e këtij krimi, edhe pse 10 vite më pas. Nisur nga kjo, shoku ka marrë statusin e dëshmitarit të mbrojtur.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:10
Vrasja e Eglantina Bucit 10 vite më parë se bashkëjetoi me një djalë që familja se pëlqente, Prokuroria kërkon 50 vite burg për autorët, babë e bir

Prokurori i Tiranës, Artan Lulaj ka kërkuar 50 vite burg për Faik dhe Shkëlzen Buci, si autorë të vrasjes së vajzës së tyre të shtëpisë, Eglantina Buci, 10 vite më parë e që e kishin groposur Mali me Gropa. Në dokumentin e siguruar nga gazetari Arsen Rusta, prokurori ka kërkuar 25 vite burg për Shkëlzen Bucin dhe 25 të tjera për babanë e tij, Faik Buci për veprën penale të vrasjes me paramendim të kryer në bashkëpunim.

"Deklarimin fajtor të të pandehurit Shkëlzen Buci për kryerjen e veprës penale të "Vrasje me paramendim" kryer në bashkëpunim, të parashikuar nga neni 78-25 të Kodit Penal dh dënimin e tij në bazë të kësaj dispozite me 25 vjet burgim.
-Deklarimin fajtor të të pandehurit Faik Buci për kryerjen e veprës penale të "Vrasja me paramendim" kryer në bashkëpunim të parashikuar nga neni 78-25 te K. Penal dhë dënimin e tij në bazë të kësaj dispozite me 25 vjet burgim.
-Deklarimin fajtor të të pandehurit Faik Buci për kryerjen e veprës penale të "Prodhimi, mbajtja pa leje e armëve të ftohta" të parashikuar  nga neni 279 të Kodit Penal dhe dënimin e tij në bazë të kësaj dispozite me 1 vit burgim. Në aplikim të nenit 55 të Kodit Penal, dënimin e të pandehurit Faik Buci me një dënim të vetëm prej 25 vjet burgim", thuhet në dokumentin e firmosur nga prokurori Artan Lulaj.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

A po lodhemi ne nga Evropa apo Ballkani po harrohet në sirtare?!