Zbulohet në Hong Kong mashtrimi më i madh me kriptomonedha, 1641 investitorë investuan 1.2 mld dollarë

Zbulohet në Hong Kong mashtrimi më i madh me kriptomonedha, 1641 investitorë investuan 1.2 mld dollarë

Foto ilustruese

Autoritetet në Hong Kong arritën të zbulonin rastin më të madh të mashtrimit me kriptomonedha ku ishin përfshirë 1641 investitorë me fonde prej 1.2 mld dollarësh. Pas hetimeve 8 persona janë arrestuar për mashtrim me platformën JPEX, ndërsa janë ngrirë llogaritë bankare me 15 mln dollarë.

Pak ditë më parë, Komisioni i Letrave me Vlerë të Hong Kongut lëshoi një paralajmërim publik kundër përdorimit të JPEX si një platformë e parregulluar e kriptomonedhës që nga ana tjetër pretendon se vepron sipas rregullave lokale.

Shefi Ekzekutiv i Hong Kongut, John Lee tha se rregullatorët do të “monitorojnë situatën nga afër dhe do të sigurojnë që investitorët të jenë të mbrojtur. Hong Kongu po rregullon sektorin e paqëndrueshëm të kriptomonedhave përmes një regjimi të detyrueshëm licencimi për shkëmbimet e centralizuara, pasi kërkon të zhvillojë në mënyrë të sigurt këtë indsutri duke u bërë një qendër globale.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Djali i liderit të Hamas thirrje Izraelit: Nëse nuk lirohen pengjet, vritini të gjithë të burgosurit, përfshirë edhe babain tim

VIDEO/ Djali i liderit të Hamas thirrje Izraelit: Nëse nuk lirohen pengjet, vritini të gjithë të burgosurit, përfshirë edhe babain tim