Zbulohet një varr me 5 trupa në Përmet, shoqata e ish-të përndjekurve: Mund të jenë viktima të vrarë nga komunizmi! Asnjë reagim nga institucionet

PËRMET-Në një sipërfaqe gati 100 metra katrorë është zbuluar një  varr ku janë të varrosur 4  trupa dhe një tjetër pak më matanë. Trupat janë gjetur nga firma ndërtuese e cila merret me shtrimin e rrugës në lagjen e re të Përmetit Firma ndërtuese ka informuar autoritetet policore dhe këto të fundit  kane rrethuar zonën në fjalë.

Ka qenë kreu i shoqatës e të ish-të përndjekurve politikë, Nebil Çika, që ka njoftuar se ky vend ka shërbyer për ekzekutimin e disidentëve dhe kundërshtarëve të regjimit dhe ka qenë hapësirë e Ministrisë së Punëve të Brendshme. Në një intervistë për Report Tv Çika thotë se 2 javë që është zbuluar ky varr dhe ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet, kryesisht nga Prokuroria e Përmetit.

Çika thotë se ka dëshmitarë që janë të bindur që të vdekurit varroseshin këtu. Sipas tij banorët shpesh dëgjonin krisma por që herë pas herë nuk e ndanin nëse bëhet fjalë për qitje apo ekzekutime.

"Ka qenë repart ushtarak i sigurisë së shtete. Askush nuk futej nga qytetarët. Tani ka pallate por dikur ka qenë zonë e ndaluar për qytetarët. Deri në 1991 ishte qendra e trajnimit të forcave të Ministrisë së Brendshme. Këto vende në bazë të dokumenteve nga arkivi i Ministrisë së Brendshme, janë përdorur edhe për ekzekutimin e kundërshtarëve politikë. Këto vende janë përdorur si vende pushkatimi ose varrosje të atyre që kishin vdekur nga torturat. Dëshmitë e njerëzve thonë që njerëzit varroseshin këtu Krisma e pushkatime ka pasur.

Shteti shqiptar ka një detyrim moral dhe ligjor të sqarojë se për çfarë bëhet fjalë", tha në një intervistë live për Report Tv Nebil Çika.

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:36
Zbulimi i varrit me 5 trupa në Përmet, Meta: Institucionet përgjegjëse të zbardhin të vërtetën! Të ekzekutuarit padrejtësisht meritojnë vendprehje dinjitoze

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me zbulimin e një  varr ku janë të varrosur 4  trupa dhe një tjetër pak më matanë në Përmet, që dyshohet se janë viktima të diktaturës komuniste. Me një postim në Facebook, Meta kërkon zbardhjen e të vërtetës, ndërsa shton se të ekzekutuarit padrejtësisht, meritojnë një vendprehje dinjitoze.

Meta thotë se krimet e diktaturës duhet të dënohen si dhe duhet të gjendet të gjitha viktimat e regjimit.

"U njoha për zbulimin në Përmet, sipas të dhënave paraprake, të një varri masiv, ku dyshohet se prehen viktima të represionit dhe terrorit të diktaturës. I nxis institucionet përgjegjëse shtetërore për zbardhjen me transparencë dhe ndriçimin e së vërtetës. Të ekzekutuarit padrejtësisht dhe martirët e pafajshëm meritojnë një vendprehje dinjitoze, respektin e plotë dhe nderimin e duhur shtetëror. Theksoj me forcë domosdoshmërinë, jo vetëm të dënimit të krimeve monstruoze të diktaturës, por edhe gjendjen e të gjitha viktimave të atij regjimi mizor, në mënyrë që shpirtrat e tyre të pushojnë në paqe duke u dhënë njëherë e mirë qetësi dhe ngushëllim familjarëve e pasardhësve të tyre, por edhe të gjithë shoqërisë", shkruan Meta.

K.T.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Kasem gahinji: 15/07/2021 13:34

    Ne permet nuk ka patur hapesira territoriale ku pergatiteshin forca speciale.Kane qene vetem kazermat e ushtrise denbabaden,qe nga koha e italise,si dhe dega e PB,Ne mes te permetit.Shikoni se mos del ndonje kocke ushtaresh greke te varrosur.Te pushkatuarit ,kur varroseshin u flitej ne shishe edhe te dhenat e identifi kimit.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Bora Muzhaqi nga Dibra dhe Korça: Vijojmë konsultimet për Ligjin e Rinisë dhe Vullnetarizmit

Bora Muzhaqi nga Dibra dhe Korça: Vijojmë konsultimet për Ligjin e Rinisë dhe Vullnetarizmit