Zbulohet tuma e tretë pranë varrezës tumulare në Himarë! Rama: Kultura e dokumentuar në to është e njëjtë me atë të pjesës tjetër të Ilirisë

 Zbulohet tuma e tretë pranë varrezës tumulare në Himarë! Rama: Kultura e dokumentuar në to është e njëjtë me atë të pjesës tjetër të Ilirisë

Gjatë gërmimeve pranë varrezës tumulare në Himarë

Arkeologët kanë zbuluar tumën e tretë, pranë varrezës tumulare në Himarë që i përket periudhës së hekurit të hershëm. Lajmin e ka bërë me dije kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjete sociale. Ai shkruan se tumat "prehistorike të Himarës konsiderohen si monumentet më befasuese të periudhës së bronzit dhe hekurit në bregdetin jonian." Tuma e tretë, e cila paraqet elemente unikale të arkitekturës së ndërtimit të kodërvarreve është një traditë e hershme Ilire.

"Zbulime mbresëlënëse në Himarë. Përgjatë gërmimeve të muajit tetor u zbulua tuma e tretë, pranë varrezës tumulare në Himarë, që paraqet elemente unikale të arkitekturës së ndërtimit të kodërvarreve. Objektet e zbuluara në to i përkasin përiudhës së hekurit të hershëm (shek. XI-X p.Kr). Tumat prehistorike të Himarës konsiderohen si monumentet më befasuese të periudhës së bronzit dhe hekurit në bregdetin jonian.Kultura e dokumentuar në to është e njëjtë me atë të pjesës tjetër të Ilirisë", shkruan Rama.

 


Lajmi kryesor:

Ekspedita në Himarë/ Gërmimet nxjerrin në pah tumën e tretë me arkitekturë unike, enë balte dhe heshtë të periudhës së hekurit të hershëm


B.K/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Keci: 08/11/2023 19:20

    Po ky është lajm ;). Do kënaqen helenët fallco të Himarës.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Zaloshnja: Aftësia për shlyerjen e borxhit publik, Shqipëria e fundit në rajon

Zaloshnja: Aftësia për shlyerjen e borxhit publik, Shqipëria e fundit në rajon