Zbuloni vlerat shëndetësore të të fjeturit bashkë me fëmijën tuaj (FOTO)

Zbuloni vlerat shëndetësore të të fjeturit bashkë me fëmijën tuaj (FOTO)

Foto ilustruese

Disa prindër besojnë se të biesh në gjumë bashkë me fëmijët krijon një zakon të keq dhe kanë frikë se fëmijët do të mësohen të jenë pranë tyre, duke e bërë të vështirë për ta që  të flejnë vetëm.

Sipas Bright Side, të tjerët nuk pajtohen dhe mendojnë se është një mënyrë e shkëlqyer për t'u lidhur me fëmijët e tyre.

Sipas studimeve çdo nënë e di se çfarë është më e mira për fëmijën e saj.

Dhe ja pse disa prej tyre nuk mendojnë se e kanë gabim kur flenë në të njëjtën shtrat me fëmijën e tyre.

Është një moment qetësie pas një dite të çmendur.
Nëse fëmijët janë shumë të rinj, ju jeni gjithmonë duke luajtur me ta, duke u përpjekur t'i bëni ata të pushojnë së qari, t’i ndryshoni pelenat dhe të bëni ushqim për ta.

Nëse ata janë më të rritur , ju zgjoheni, shpejt ua bëni mëngjes, i dërgoni në shkollë dhe i merrni në fund të ditës.

Kur të jenë më të rritur ata do të duan të shkojnë të luajnë me miqtë e tyre ose do t'ju duhet të shkojnë në një praktikë futbolli dhe do të kthehen në shtëpi, do të bëjnë detyrat e tyre të shtëpisë dhe do të shkojnë të flenë.

Në çdo rast, pas një dite kaq të ngjeshur ju thjesht dëshironi të shtriheni dhe të relaksoheni.

Ku ka më mirë se sa fëmija të ndiejë ngrohtësinë e mamit apo babit duke fjetur?

Si për fëmijën tuaj ashtu edhe për ju, kjo është një mundësi për të ndalur përfundimisht dhe për t'u çlodhur së bashku.

Përmirëson shëndetin mendor të fëmijës suaj.

Susan Krauss Whitbourne, një profesoreshë e  shkencave psikologjike, thotë se prindërit e lidhur, të cilët përfshijnë fjetjen me fëmijën, ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të tyre fizik dhe psikologjik.

Ata mund të qajnë më rrallë dhe të ndihen më të lidhur dhe empatikë ndaj të tjerëve në jetën e tyre kur të rriten.

Një studim i vitit 2010 gjithashtu thotë se të flesh me fëmijën zvogëlon stresin, i cili ndikon në zhvillimin e trurit të tyre dhe se si ata do të reagojnë ndaj stresit në të ardhmen.

Është një mundësi për t'u lidhur.

Kur shtriheni në shtrat me fëmijën tuaj për t'i ndihmuar të bien në gjumë, është e qetë dhe koha e përsosur për t'u lidhur me fëmijët tuaj.

Ju mund të lexoni një libër së bashku dhe pastaj të flisni  për të, ose fëmija juaj mund të dëshirojë t'ju tregojë se si ishte dita e tyre në shkollë, ose çfarë planesh kanë ata për fundjavën.

Ndoshta ata madje do t'ju zbulojnë frikën dhe shqetësimet e tyre dhe ju do të jeni në gjendje t'i ngushëlloni ata dhe të ndiheni më afër tyre se kurrë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

'Kam një tufë komunistësh që më votojnë', Agron Duka në Repolitix: Me këtë sistem duhet të futem tek sqetlla e Berishës dhe të kandidoj

'Kam një tufë komunistësh që më votojnë', Agron Duka në Repolitix: Me këtë sistem duhet të futem tek sqetlla e Berishës dhe të kandidoj