Zef Brozi: Kush e mbron arkitektin e aktit terrorist shtetëror të 21 janarit 2011?

Zef Brozi: Kush e mbron arkitektin e aktit terrorist shtetëror të 21 janarit 2011?

Foto nga 21 janari

Mosvënia para përgjegjësisë ligjore e ish-kryeministrit dhe ish-presidentit për aktin terrorist shtetëror të 21 Janarit 2011 ku u vranë katër protestues dhe u plagosën disa të tjerë është dëshmi tjetër se ai ka gardianët e tij në prokurori, gjykata, BKH, polici dhe në të gjitha institucionet shtetërore. Dëmi që këta individë dhe institucione po i bëjnë vendit është i jashtëzakonshëm dhe po minojnë shtetin e së drejtës dhe demokracinë.

Pse SPAK nuk e ka marrë ne pyetje ish-kryeministrin që nga zyra e tij urdhëronte vrasjen e protestuesve, pengimin e hetimeve, zhdukjen e provave, madje sajonte skenar të paimagjinueshëm nga njerëz normal?

Falë medias dhe disa gazetareve kurajozë që filmuan dhe sollën dëshmi se si ndodhen vrasjet e protestuesve, arkitekti i krimit nuk mundi dot ta varrosë të vërteten edhe pse i përdori te gjitha mënyrat e tij djallëzore.

Këtë 21 Janar 2023 nderimi që mund t’u bëhet katër dëshmorëve të demokracisë të vrarë nga shteti nuk është ceremoniali zyrtar i vendosjes se luleve aty në Bulevardin Dëshmorët e Kombit, por SPAK të marrë të pandehur ish-kryeministrin e 21 Janarit 2011 qe lau me gjakun e qytetarëve të pafajshëm Tiranën tonë të bukur. Provat, faktet dhe ligjin prokurorët e SPAK-ut, oficerët e BKH i dine se janë bërë publike gjatë këtyre 12 viteve.

Mjafton që ata të kenë kurajon dhe vullnetin për të kryer me përgjegjësi e ndershmëri detyrën dhe misionin që u është besuar. Këtë kërkojnë familjarët e 4 të vrarëve dhe qytetarët e Shqipërisë. Vetëm atëherë do mund të themi se i pandëshkueshmi i këtyre 32 viteve më në fund po përgjigjet para drejtësisë. Vetëm atëherë populli do fillojë të besoje tek SPAK, gjykata dhe institucionet e tjera të zbatimit të ligjit.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Si Ka Mundesi?!!: 21/01/2023 19:07

  Nje gje eshte me e tmerrshme: se si ka akoma dykembesha (dhe jo pak), qe i shkojne mbrapa ketij kryekrimineli te ndyre, sb. Dihet se ka maskarenj qe jane te lidhur per interesa, pushtet dhe bashkim ne krim e vjedhje, por jo dhe kaq shume?!!...

  Përgjigju
 • O Zef!: 21/01/2023 17:01

  Berishes ne i shkaprdhy cfar i mban pragu ka ly duart me gjak

  Përgjigju
 • luani: 21/01/2023 12:57

  Respekt per qendrimin konsekuent dhe parimor te zotit Brozi. Eshte plotesisht e qarte per te gjithe se vrsjet makabre te 21 janarit 2011 jane pushkatime te urdheruara nga kryekrimineli i ketij vendi,ng agjenti i UDB-se,nga i paprekeshmi i ketij vendi me nje mal me krime e akuza mostruoze ne kurriz te tij,qe i ka bere gjemen ketij vendi e ketij populli ,duke filluar me vrasjet e 2 prillit ne Shkoder dhe qe ka 32 vjete qe nuk i hyn gje ne kombe,pasi i ka patur dhe i ka edhe sot tentakulat e tij ne te gjitha organet ligjzbatuese,duke perfshire dhe BKH e SPAK.Kjo eshte aresyeja qe edhe pas sulmit te armatusur ndaj selise se PD-se jo qe nuk u arrestua por as nuk u thirr Sali Berisha,babai i krimit e mafies ne kete vend nga SPAKU,per turpin e tij.Provat e reja te dala dje ne TV vetem sa e risjellin ne vemendjen e publikut ate qe tashme e dine gjithe shqiptaret dhe nderkombetart.Ate qe vete ky perbindesh del e mburret ne Tv duke pranuar e vertetuar se urdherin per vrasjet e asaj dite makabre e ka dhene vete ky i flamosur kriminel.Nese SPAKU nuk e rihap kete ceshtje edhe pas ketyre fakteve te reja,atehere na mbetet te themi me plot gojen se ky organ eshte i kercenuar e i trembur nga keta dy agjente te sigurimit e te sherbimeve te huaja,Sali Berisha e Ilir Metaj,spiuni me i ri i deklaruar dhe se shpresat per te pasur drejtesi te pavarur fiken perfundimisht per ne.

  Përgjigju
 • Begu: 21/01/2023 11:43

  Vet kryesit-urdheruesit e krimit, pengojne te zbardhet dhe ndeshkohet kryesi i krimit,"ishin me qadra e lapsa pistolete dhe thika me helm"eshte venerimi i pershkruesit te gjendjes se 21 Janarit.

  Përgjigju
 • Cubi: 21/01/2023 10:44

  Ke ber nje analiz mjaft te arrir. Po populli i thjesht jo militant mezi presin qe te shohin dicka pozitive,por me sa shikojm eshte e pamundur. Gjynah ne na iku jeta duke pritur,por gjynah per brezat qe vijn. Ne mosha e tret gabim mbase por shprehim pakenaqasi dhe e krahasojm me kohen e monizmit e themi ka qen me e mir me gjith gabimet e saj. Te vrasesh 26 njerez e qindra te plagosur e deme te pa llogaritshme ne mes te dites dhe sot 15 vjet ska asnje pergjegjes kjo eshte absurditeti shqipetar.

  Përgjigju
 • LORA: 21/01/2023 07:32

  Je i sakte ,si perhere, Zef Brozi.

  Përgjigju
 • Dylber: 21/01/2023 07:16

  Vetem se ke harruar ne listen e krikineleve ish ministrin e brendshem se bashku me ish liderin e opozites.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Beteja në PD për anëtarët e KZAZ, cilën listë duhet të regjistrojë KQZ?×

Lajmi i fundit

Trajneri i Al Nassr fajëson Ronaldon për eleminimin e skuadrës nga Superkupa e Arabisë

Trajneri i Al Nassr fajëson Ronaldon për eleminimin e skuadrës nga Superkupa e Arabisë