Zelensky bën thirrje: Të na kthehen mijëra ukrainasit e kapur rob, ministria po punon, rusëve nuk u zihet besë

Zelensky bën thirrje: Të na kthehen mijëra ukrainasit e kapur rob, ministria po punon, rusëve nuk u zihet besë

Presidenti i Ukrainës Volodomyr Zelensky thotë se Ministria e tij e Mbrojtjes po punon për të sjellë në shtëpi ushtarët e kapur nga forcat ruse në fabrikën e çelikut “Azovstal” në Mariupol.

Duke folur me gazetarët, Zelensky bëri të ditur se gjatë luftës janë kapur më shumë se 2 500 ukrainas nga Rusia, ndërkohë lideri ukrainas kërkon kthimin e tyre të sigurt.

“Drejtoria kryesore e Inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës po merret me këtë çështje. Në bazë të tij është krijuar një organ i posaçëm i përbashkët, por të burgosurit janë, për fat të keq, në duart e Federatës Ruse… të cilëve nuk mund t’u esohet”, tha Zelensky.

Në fund të muajit të kaluar, Denis Pushilin, lideri i Republikës të vetëshpallur Popullore të Donetskut të shkëputur të Ukrainës, tha se të burgosurit do të gjykoheshin atje.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Lavrov: Sa më i gjatë të jetë diapazoni i armëve të dërguara në Kiev, aq më shumë do të përparojmë! Marrëveshja e parë mes Rusisë dhe Turqisë për grurin


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet saktë dhe shpejt

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet saktë dhe shpejt